Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych
  Kontakt
  Biuletyn

   Linki 
MIND ACTIVATOR

Wstęp
Instrukcja obsługi
MIND ACTIVATOR
instrukcja obsługi


 To powinieneś wiedzieć
 Co to jest odprężenie?
 Ważne pytania
 Jaki program wybrać?

PRZEGLĄD PROGRAMÓW

DOBRA KONDYCJA UMYSŁOWA
01   Szczytowa forma/I program wzmocnienia-snu   (20 min)
02   Bądź aktywny i wesoły   (18 min)
03   Efektywna przerwa/II program wzmocnienia-snu   (15 min)
04   Program intensywny/III program wzmocnienia-snu   (15 min)
05   Trening sportowo-umysłowy    (17 min)
06   Lepsze osiągnięcia w zawodzie i w życiu prywatnym   (30 min)

ODPRĘŻENIE
07   Odprężenie w czasie przerwy/wyłączenie się   (15 min)
08   Odprężenie cielesne/wypoczynek   (25 min)
09   Odcięcie się od stresu i uciążliwych problemów   (16 min)
10   Głębokie odprężenie i trwała regeneracja   (35 min)
11   Medytacja i osiągnięcie spokoju wewnętrznego   (60 min)

SKUTECZNE UCZENIE SIĘ
12   Gotowość do uczenia się   (10 min)
13   Supernauczanie   (35 min)
14   Uwolnienie się od tremy, napięć i strachu przed egzaminem   (15 min)

POBUDZENIE
15   Lepiej się skupić/więcej osiągnąć   (15 min)
16   Ułatwi rozwiązywanie problemów przez zwiększenie zdolności twórczych   (20 min)
17   Program przyjemnościowy - zwiększysz swoją energię   (20 min)

DOBRE SAMOPOCZUCIE
18   Zapobiegnięcie przemęczeniom prowadzącym do bólu głowy, migreny, bólu krzyża   (25 min)
19   Zastąpi stres odprężeniem   (22 min)
20   Ułatwi odrzucenie palenia i picia alkoholu   (25 min)
21   Ułatwi zaśnięcie   (18 min)
22   Piękno wewnętrzne    (25 min)

PROGRAMY OSOBISTE
98   I program osobisty
99   II program osobistyTO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ


MIND ACTIVATOR HOLIDAY - daje ci wybór 24 naukowo opracowanych programów.Nowoczesny minikomputer steruje wybranym przez ciebie programem i przekazuje ci sygnały świetlne i dźwiękowe, które w naturalny sposób oddziałują na twoje ciało i umysł.
Usiądź wygodnie, nałóż lekkie słuchawki oraz specjalne okulary i zamknij oczy. Łagodne fale świetlne pojawiające się w okularach oraz dźwięki w słuchawkach wprowadzą cię w stan przyjemnego odprężenia. Szybko stracisz twój kontakt ze światem zewnętrznym. Tym sposobem zredukujesz stres, głęboko odpoczniesz, poczujesz chęć do życia i działania.
Możesz wzmocnić działanie przyrządu MIND ACTIVATOR stosując muzykę lub kasety z tekstem.
Na początek polecamy użycie programów 01 i 03. Są to programy o łagodnych impulsach świetlnych, przystosowane dla początkujących użytkowników. Wprowadzą cię one w metodę odprężania za pomocą szczególnie łagodnych układów fal, stosowaną w MINDACTIVATOR.
Programy WZMOCNIENIA-SNU 01, 03 i 04 oferują najlepszą możliwość szybkiej regeneracji i obniżenia stresu. Krótki odświeżający sen w biurze lub w domu jest już stosowany w wielu dużych przedsiębiorstwach w USA zgodnie z zaleceniami naukowców. Zwiększa on wydajność i koncentrację poprawiając zarazem ogólny stan zdrowia.
Ważne:
Dr. G. Bittner - znany niemiecki badacz stresu - podaje w swoim sprawozdaniu, że badania naukowe urządzenia MIND ACTIVATOR oparte na więcej niż 1000 zastosowań nie wykazały jakichkolwiek uzależnień ani innych skutków ujemnych. Urządzenie nie powinno być jednak używane przez ludzi nadwrażliwych na światło, kobiety ciężarne, epileptyków, narkomanów, psychicznie chorych, cierpiących na uszkodzenie mózgu i przyjmujących silne lekarstwa lub uzależnionych od alkoholu. Nie powinny z niego korzystać również osoby używające stymulatora serca.
CO TO JEST ODPRĘŻENIE ?


Żyjemy w czasach charakteryzujących się stresem, nerwowością, konkurencyjnością i naciskiem na produktywność. Rzadko możemy pozwolić sobie na chwile spokoju, zrównoważenia i odprężenia. Czy to takie przyjemne być zmuszonym do intensywnego działania? Czy czujemy się dobrze w tym stylu życia? Czy potrafimy cieszyć się czasem wolnym? Czy zachowamy zdrowie na starość? Te pytania stają się coraz ważniejsze. Jak będziemy oceniać nasze życie, gdy będziemy starzy? Czy będziemy z niego zadowoleni?
Stres jest głównym problemem naszych czasów. Stres, to nic innego jak napięcie. Jego przeciwieństwem jest odprężenie. Próbowano najróżniejszych dróg i sposobów osiągnięcia odprężenia, od treningu autogennego aż do medytacji. Jednak te sposoby okazały się dla wielu ludzi niezadowalające, ze względu na trudność opanowania ich i kłopotliwość stosowania.
MIND ACTIVATOR otwiera zupełnie nowe możliwości opanowywania stresu. W porównaniu do innych metod osiągania odprężenia przyrząd ten ma liczne zalety. Użycie go jest proste, szybkie, a w dodatku użytkownik nic nie musi robić. Przyrząd jest poręczny i może być wykorzystany w każdej sytuacji.
Co to jest odprężenie?
Odprężenie jest idealnym stanem ludzkiego ciała i umysłu. Jest jedynym rzeczywistym przeciwieństwem stresu.
Mózg jest siedliskiem umysłowości i duchowości człowieka. W coraz większym stopniu nauka wiąże znaczenie umysłowej sprawności z produktywnością, zdrowiem i dobrym samopoczuciem człowieka.
Dobrostan umysłowy jest dla każdego warunkiem powodzenia. Optymalnym stanem jest stan odprężenia i zrównoważenia, wtedy najlepiej działają funkcje cielesne człowieka. Jak można to osiągnąć, opanować codzienne napięcia, pozostając wyciszonym i zrównoważonym bez względu na to co się wokół nas dzieje? Można się tego nauczyć.
MIND ACTIVATOR daje tobie możność równoczesnego wykorzystania wielu swych zalet.
Niektóre programy zostały utworzone specjalnie dla kaset przeznaczonych do umysłowego treningu. Trening ten lub nauka w stanie odprężenia przebiega bezwiednie. Odprężasz się, słuchasz kasety i zastanawiasz się potem: czego też ja się nauczyłem, skoro niczego nie zauważyłem? Twoja podświadomość - ten ogromny magazyn wiadomości - przyswaja materiał tym łatwiej, im mniej świadomie się uczysz. Psychologia uczenia się ma na to termin- uczenie utajone.
Świadomość stanowi jedynie nieznaczny wycinek pojemności mózgu. Zestawiwszy obrazowo mózg z komputerem porównać możemy świadomość z ekranem, na którym właśnie widnieją jakieś dane, gdy tysiąckrotnie większe zasoby informacji są ukryte w pamięci dyskowej i pozostają niewidoczne.
Miej zaufanie do tej nowej metody. Lepiej być odprężonym, mniej zauważyć, a skuteczniej się nauczyć, niż uczyć się świadomie i mniej zapamiętać.
Spotęguj swoją moc przez pokonanie stresu i wykorzystuj lepiej swą energię w ciągu dnia. Zaoszczędź sobie gniewu i konfliktów, naucz się, poprzez umysłowy trening, szybkiego rozwiązywania problemów.
Popr
aw swe samopoczucie i jakość życia. Drogą treningu umysłowego naucz się rozluźniać, lekko przyjmować wyzwania i możliwie jak najczęściej mieć dobry humor i cieszyć się życiem.
Prowadź życie spokojne i zrównoważone ze świadomością, że nie tylko odkryłeś swoją metodę mocy, ale możesz być zdrowy i żyć dłużej. Oby ci się powiodło.

PODSTAWĄ ŻYCIA I ZDROWIA W PRZYSZŁOŚCI JEST ODPRĘŻENIE
Skoro mózg jest najważniejszym organem człowieka, to powstaje pytanie w jakim stanie ten organ najlepiej działa? Odpowiedź brzmi: w stanie odprężenia. Stan odprężenia jest idealnym stanem człowieka, więc i mózgu.
Przeciwieństwem odprężenia jest stres. Stres oznacza pobudzenie i irytację. Stres wywołuje reakcję ciała, zmianę ciśnienia krwi, przyśpieszenie bicia serca, pogorszenie trawienia, a przede wszystkim działa na system odpornościowy, który gorzej sobie radzi z atakującymi nas wirusami i bakteriami. Stres pozytywny jest tak samo szkodliwy jak negatywny, gdyż przebiegi pobudzenia są w obu przypadkach takie same.
Właściwym przeciwieństwem stresu jest odprężenie. Wniosek ten może być dla wielu nowością, ale to prawda. Spokój, zrównoważenie i opanowanie są podstawą wydajności. Odprężenie oznacza zarazem wysoki stopień koncentracji.
Lepiej się uczymy w stanie odprężenia, gdyż nie występują blokady mózgowe jak u człowieka nerwowego i zestresowanego w czasie egzaminu. Odprężeni jesteśmy spokojniejsi, zrównoważeni i czujemy się lepiej.
WAŻNE PYTANIA


Jak się nauczyć odprężania?
MIND ACTIVATOR HOLIDAY należy do rodziny urządzeń działających na umysł. Są to przyrządy, które za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych, wprowadzają człowieka systematycznie i celowo w stan odprężenia i wzmacniają jego siły mentalne.

Czy odprężenie oznacza uśpienie?
Nie. Systematyczne odprężanie przy pomocy MIND ACTIVATOR'a nie ma niczego wspólnego ze snem, oznacza że organizm jest głęboko odprężony, podczas gdy umysł nadal czuwa. Mózg działa przyjmując sygnały świetlne i dźwiękowe, i wyłącza się inaczej niż podczas snu. Po głębokim odprężeniu poczujesz się prawdopodobnie lepiej wypoczęty niż po śnie, a przy tym pozostaniesz przytomny w czasie odprężania. Wielu korzystających z urządzenia uważa, że systematyczne odprężanie daje lepszy wypoczynek niż sen.

Skąd pochodzą te przyrządy?
Zostały zbudowane w połowie lat osiemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych, a od 1986 są do nabycia w Niemczech. "Wynalazcami" są specjaliści z różnych dziedzin między innymi, biochemicy, neurologowie.

Gdzie można tego używać?
Wszędzie. W pracy, w domu w swym cichym kąciku, w czasie urlopu, na postoju w czasie dłuższych jazd samochodem, na lotnisku lub w samolocie dla uniknięcia wpływu zmiany czasu, w czasie szkolenia w przerwach między zajęciami - wszędzie, gdzie ci wygodnie.

Czy można popełnić błąd korzystając z tego przyrządu?
Nie można. Porównaj MIND ACTIVATOR z walkmanem. Obsługuje się tak samo łatwo. Możesz sterować jasnością światła i głośnością dźwięku. Dobierz je tak, aby było ci miło.
Gdy jakiś program nie spodoba ci się, wybierz inny. Różni ludzie mają różne preferencje programowe.
Czytając zalecenia przy opisie poszczególnych programów, dowiesz się też jaka muzyka do jakiego programu pasuje. Jeśli zdarzy ci się połączyć szybki, pobudzający rytm z programem głębokiego odprężenia, to słuchając tej muzyki nie osiągniesz odprężenia, ale nic się z tego powodu nie stanie.

Jak działają te przyrządy?
MIND ACTIVATOR oddziałuje za pomocą światła i dźwięku przekazywanego przez słuchawki i okulary. Najprościej można powiedzieć, że jest to rodzaj walkmana, który dostarcza dźwięku do słuchawek i światła do okularów. Zasada jest genialnie prosta.

Czy MIND ACTIVATOR może tobą manipulować?
Nie. Elektroniczne sygnały można porównać z monotonnymi dźwiękami znanymi z muzyki. Nie zawierają żadnej manipulacji. Sygnały świetlne są podobne do odblasków słonecznych. One też nie mogą manipulować. Jeżeli używasz MIND ACTIVATOR'a z kasetą, to zawarte tam teksty są jedynymi i zawierają pożądane sugestie, które możesz w każdej chwili wyłączyć.

Czym wyróżnia się MIND ACTIVATOR wśród innych metod osiągania odprężenia?
Istnieje szereg sposobów uzyskiwania odprężenia począwszy od autogennego treningu przez metodę napinania i zwalniania mięśni według Jacobsona aż do jogi i medytacji, która też częściowo traktowana jest jako odprężanie. W stosunku do nich MIND ACTIVATOR daje wiele korzyści.
Nie ma natomiast wad tamtych metod, wymagających długotrwałego, uciążliwego treningu. Nie jest to miłe, a wymaga dużo czasu i zdyscyplinowania. Kto ma na to ochotę?
Naukowo udowodniono, że stosując MIND ACTIVATOR nie musisz nic robić! Wyniki masz już niekiedy po pierwszym, a z reguły najpóźniej między piątym a dziesiątym użyciem, tj. w ciągu tygodnia. Musisz tylko założyć słuchawki i okulary i zażywać przyjemności.
Kolejna zaleta polega na tym, że z tym przyrządem możesz osiągnąć bardzo głębokie odprężenie, wielokrotnie głębsze niż przy treningu autogennym. Pośród innych znanych technik MIND ACTIVATOR zapewnia najskuteczniejszą technikę odprężania. Również ludzie mający wieloletnią praktykę medytacyjną przyznają, że za pomocą tego przyrządu osiągają najbardziej głębokie stany odprężenia w bardzo krótkim czasie.

Dlaczego odprężanie wymaga stosowania przyrządu?
Pośpiech, stres, charakteryzujące społeczeństwo konkurencyjne nie dają nam dość czasu na to, by się rzeczywiście głęboko wyłączyć i zregenerować. Nasz styl życia już od dawna nie jest naturalny. Człowiekowi brak chwil wolnych i przerw na odpoczynek koniecznych na to, aby prowadzić zdrowy tryb życia. Obecny nacisk na produktywność będzie się utrzymywał.
Używamy środków lokomocji, aby szybciej się poruszać, komputerów - aby szybciej pisać i liczyć. Technika wprowadza wiele udogodnień. MIND ACTIVATOR stanowi metodę pozwalającą człowiekowi w krótkim czasie i bez większego treningu pokonać stres, odprężyć się i wypocząć. Jest to wielka korzyść dla współczesnego człowieka.

Jak działa MIND ACTIVATOR?
Zasada jest zupełnie naturalna: światło i dźwięk. Przez cały dzień odbieramy wrażenia świetlne i słyszymy dźwięki. Po wieloletnich badaniach wybrane zostały takie sygnały świetlne i akustyczne, by stan odprężenia można było osiągnąć w czasie jak najkrótszym.
O świetle można powiedzieć, że po nałożeniu okularów i zamknięciu oczu następuje szybkie odizolowanie się od świata zewnętrznego. Z reguły światło ma tylko jeden kolor.
W codziennym życiu oko nasze odbiera najróżniejsze kolory, kształty i wrażenia. Zostaną one zredukowane w okularach do jednego koloru. Oko odbiera więc mniej podniet niż zwykle. To się fachowo nazywa deprywacją (pozbawienie bodźców). Dochodzące tą drogą bodźce mózgowi nie wystarczają. Zaczyna się wytwarzanie obrazów czerpanych z własnych zasobów - mózg staje się aktywny. Wywołuje to odwrót od świata zewnętrznego i zwrócenie się do wewnątrz, do siebie. Szybkozmienne sygnały świetlne przywołują kalejdoskopowe obrazy niezwykłej urody, krajobrazy i kolory oglądane okiem wewnętrznym. To twój mózg jest twórcą tak pięknych, kolorowych wzorów. Przejściu do głębszego odprężenia towarzyszy zanik kolorów - rozpościera się czerń.
Wraz z ograniczeniem bodźców docierających do mózgu, w okularach następuje szybkie miganie świateł. Oko przestaje odróżniać poszczególne impulsy i szybko z tego rezygnuje. To sprowadza szybkie odprężenie.
Zmniejszenie liczby barw oznacza pozbawienie bodźców. To jest pierwsza zasada. Szybkie sygnały świetlne oznaczają nadmiar bodźców. To jest zasada druga. Obie razem sprowadzają szybkie wyłączenie i odprężenie.

O czym powinieneś wiedzieć zanim zrobisz użytek z aparatu?
Kupując MIND ACTIVATOR nabyłeś przyrząd, który przyniesie ci wielkie korzyści w różnych okolicznościach życia. Aby je wykorzystać musisz dokonać paru doświadczeń. Zalecamy ci przeznaczyć tydzień lub dwa dla przyzwyczajenia się do korzystania z przyrządu i poczynienia pierwszych prób. Szybko przekonasz się jakie natężenie głosu i światła sprawia ci przyjemność. Wyszukaj sobie miejsce, w którym będziesz mógł w spokoju i bez przeszkód przebywać. Wkrótce również przewód okularów i słuchawek przestanie ci przeszkadzać.
Większość ludzi nie nauczyła się głębokiego odprężania. Potrzebują dwóch, trzech, czasem dziesięciu prób, zanim osiągną zamierzony efekt. Odprężenie jest również sprawą treningu. Znajdź przyjemność w szukaniu nowych doświadczeń i przybliżaniu się do celu. Z takim nastawieniem nie będzie ci przeszkadzało wadliwe wetknięcie przewodu i wrażenie, że aparat nie działa. Faza doświadczeń należy do rzeczy.
Jeżeli nie zetknąłeś się jeszcze z odprężaniem, to polecamy ci programy 01 i 03. Na początek dodaj lekką muzykę. To wzmaga przyjemność.
Niektórzy muszą się najpierw przyzwyczaić do światła. Wielu odczuwa błyski jako coś niezwykłego lub nawet przykrego. W takim razie zmniejsz trochę intensywność. Światła muszą jednak być takie, jakie są, abyś mógł się po paru minutach całkowicie wyłączyć. Jeśli więc zaczynasz od słabszego światła, to po chwili wzmocnij je.
Dźwięki też są niezwyczajne. Na pierwszy rzut oka mogą się wydawać dziwaczne lub nieciekawe. Szybko jednak się do nich przyzwyczaisz i zwiążesz z nimi swe pozytywne doświadczenia. Zauważ, że dźwięki te stanowią wynik więcej niż dziesięiu lat badań i eksperymentów nad wpływem odpowiednich częstotliwości. Otrzymaliśmy odpowiedź na pytanie które dźwięki prowadzą szybko i bezpośrednio do odprężenia. Zapewniamy cię, że w krótkim czasie poczujesz się w stanie odprężenia tak dobrze, że przestaniesz zwracać uwagę na to, że osiągasz je za pomocą sygnałów, które na początku wydawały się takie nudne.

Jak utworzone są programy?
Poszczególne programy różnią się czasem trwania i dają odprężenie o różnej wartości: lekkie, średnie lub głębokie. Są też programy mające sprowadzić pobudzenie i mobilizację.
Szybko błyskające światła i szybkie rytmy działają pobudzająco.
Wolniejsze światła i dłuższe dźwięki odprężają.
Programy zwykle zaczynają się od szybkich błysków, aby przeprowadzić człowieka ze stanu czuwania za pomocą stopniowo zwalniających sygnałów świetlnych i dźwiękowych do stanu odprężenia. Przed końcem każdego programu sygnały dźwiękowe i świetlne z reguły przyśpieszają, aby wyjść z tego stanu.Wyjątkiem jest program ułatwiający zasypianie (21).

Czy działanie MIND ACTIVATOR'a zostało naukowo zbadane?
Zostało zbadane. Urządzenia te są na rynku od 1987r. Zostały dokładnie przetestowane przez setki użytkowników. Liczni naukowcy przeprowadzili badania, a pozytywne skutki tych urządzeń zostały zaobserwowane w licznych dziedzinach życia. Dotyczy to szybkiego uczenia się, zwiększonej koncentracji, podwyższonej wydajności i zapobieganiu przemęczeniom prowadzącym do bólu głowy, migreny, bólu pleców i bezsenności. Początkowo przyrządy te spotkały się ze sceptycznym przyjęciem ze strony mediów i świata naukowego. Obecnie ich skuteczność jest szeroko udokumentowana.
Nauka ma w tym względzie jeszcze wiele do zrobienia. Odprężenie wywiera dodatni wpływ na wiele zagadnień życia. W samej tylko medycynie liczba pytań jest niemal dowolnie duża.

Czy są ludzie, którzy nie powinni wykorzystywać metod działających na umysł?
W zasadzie powinni je wykorzystywać ci, którzy tego chcą. Mają one przecież dostarczyć przyjemności. Zasada pracy MIND ACTIVATOR'a jest prosta i nieszkodliwa: światło i dźwięk. Tak samo jest z telewizją. Tam też mamy do czynienia ze światłem ekranu i dźwiękiem z głośnika. Mimo to niektórym osobom zaleca się używać go po konsultacji z lekarzem lub w ogóle nie używać. Do tej grupy należą osoby będące pod wpływem alkoholu, uzależnieni od narkotyków, chorzy psychicznie, a również ci, którzy przyjmują silne lekarstwa, cierpią na epilepsję lub są do niej skłonni, optycznie nadwrażliwi, kobiety w okresie ciąży. Także osoby ze stymulatorem serca nie powinny korzystać z urządzeń działających na umysł. Zalecenia te mają przede wszystkim na celu wykluczenie odpowiedzialności wytwórcy.
Badania naukowe wskazują jednak na pozytywne skutki u alkoholików i ciężarnych kobiet.

Czy można się uzależnić od systemów działających na umysł?
Nie można się uzależnić. Nie tworzy się żadna umysłowa, psychiczna lub cielesna zależność. Do MIND ACTIVATOR'a można się tylko przyzwyczaić. Odprężenie jest stanem naturalnym człowieka. Dobrze nam robi. Jest więc rzeczą jak najbardziej zrozumiałą, że ludzie czynią to, co im odpowiada. Czy będzie to dobre jedzenie, wyczyn sportowy czy też odprężenie i regeneracja.
Korzystne jest regularne używanie systemu MIND ACTIVATOR. Przy nieregularnym używaniu daje się zauważyć pewne pogorszenie wyników. Szybciej ustępuje stan skoncentrowania, częściej pojawiają się chwile gorszego samopoczucia. Pięć lat trwające badania doprowadziły do stwierdzenia, że wielu ludzi chętnie używa swego przyrządu regularnie, ale się od niego nie uzależnili.
Dłuższe obserwacje pozwoliły zauważyć, że użytkownik aparatu MIND ACTIVATOR z czasem się zmienia. Po użyciu stan odprężenia utrzymuje się dłużej, a człowiek staje się spokojniejszy i bardziej zrównoważony. Używa swego aparatu raczej rzadziej ponieważ jest bardziej wyciszony.

Jak często można używać systemu mentalnego?
Porównajmy użycie takiego systemu ze słuchaniem muzyki. Nie ma na to reguł. Są tacy, którzy nabywszy przyrząd używają go parę razy dziennie go, gdyż chcą wypróbować wszystkie programy. Inni wykonują jedną sesję co cztery do sześciu godzin.
W ramach pewnego programu badawczego używano aparatu przez 12 godzin bez przerwy i to w ciągu paru dni. Zaletą metody MIND ACTIVATOR jest, że właśnie uczenie się w odprężeniu jest możliwe w ciągu wielu godzin bez wysiłku (porównaj z metodą supernauczania).
Według naszych doświadczeń używanie MIND ACTIVATOR'a zależy od osobistego upodobania. Ktoś czyni to o stałej porze dnia (np. zawsze rano), ktoś inny - zależnie od ochoty. Jedno i drugie jest dobre.

Kiedy używa się kaset lub kompaktów?
Światło i dźwięk zapewnia te zalety, o których była mowa. Doświadczony użytkownik przyzwyczaił się już do tych dźwięków. Jeżeli chciałbyś mieć program z muzyką, to zalecenia są następujące:
Używaj muzyki odprężającej. Zwykle jest pozbawiona rytmu, ma bardzo łagodną melodię opartą o miękki muzyczny wystrój. Niestety wielu producentów muzyki dostrzegło zapotrzebowanie na muzykę odprężającą i zaczęło się sprzedawanie wszelkich możliwych kaset pod tym hasłem. Objęło ono muzykę od jazzu począwszy, na klasyce skończywszy. Spotykane w muzyce klasycznej largo może być utworem spokojnym i odprężającym. Wszystko inne jest zbyt intensywne i raczej rujnuje spokój.
Zalecenie: Im głębszy ma być wypoczynek, tym powolniejsza powinna być towarzysząca muzyka. Do programów pobudzających wybierz ulubiony rodzaj muzyki, może być nawet szybka.

Co się odczuwa w czasie odprężania?
Ręce i nogi robią się ciężkie.
W okularach widzisz kolory i kalejdoskopowe wzory. Mimo, że światło w okularach jest jednokolorowe, spostrzegasz wszystkie możliwe zestawienia kolorów. To jest przeżycie. Ciekawym jest spostrzeżenie, że w czasie, gdy jesteś cieleśnie całkowicie odprężony i czujesz się bardzo dobrze, umysł, odbierając sygnały świetlne i dźwiękowe, pracuje, a koncentracja narasta. Będąc odprężonym czujesz się przytomny i odbierasz wszystko, co się dzieje wokół. Badania dowodzą, że w czasie 30 minutowego odprężania człowiek jest przez 20 minut bardzo głęboko odprężony. Na początku i na końcu jesteś przez krótki czas w pełnej przytomności, potem, w czasie głębokiego odprężenia zmienia się poczucie czasu i przestrzeni. To jest złudzeniem. Czasami wydaje się, że mieliliśmy w nocy długi sen. Ale badania wykazują, że sen trwał tylko parę sekund. Podobnie jest w stanie głębokiego odprężenia.
Na pytanie zadane po 30 minutowym głębokim odprężeniu: "Jak sądzisz, ile czasu to trwało?" większość uczestników odpowiada: "Około 7 minut." Przy tym uczestnicy zdecydowanie twierdzą, że wcale nie byli odprężeni, że mieli jasny umysł i postrzegali wszystko, co się wokół nich działo.
Wyniki te mówią, że osobiste odczucia nie są zgodne z rzeczywistym przebiegiem odprężenia. Możesz przejść głębokie odprężenie, a odczuwać to jako krótki epizod.

Czy wszyscy tak samo odczuwają odprężenie?
Nie. Odprężenie przebiega niejednakowo. Wpływ na to mają dwie ważne okoliczności:
1.   Nastawienie osobiste
   Choćbyś codziennie stosował ten sam program, nie jesteś codziennie taki sam. Czasem bywasz wesoły i zrównoważony, innym razem nerwowy i zestresowany. Bywa, że czynisz to chętnie, bywa, że nie za bardzo. To nastawienie wywiera wpływ na przebieg odprężenia, zwłaszcza u początkujących.
2.   Otoczenie
   Ważne jest byś się znalazł w otoczeniu, w którym czujesz się dobrze. Oczywiście, wielu używa MIND ACTIVATOR'a w samolocie, w samochodzie, w pociągu lub tp. Spokojne otoczenie jest jednak lepsze od ruchliwego i hałaśliwego. W spokojnym otoczeniu osiągniesz odprężenie szybciej i skuteczniej. Najlepsze jest ulubione miejsce w domu.
Nastawienie i rodzaj otoczenia mają wpływ na twój sposób przeżycia programu.

W jakim otoczeniu mogę osiągnąć najlepsze wyniki?
Zapewnij sobie spokojne otoczenie.
Wyłącz telefon. Dzwonek telefonu podczas odprężania może cię przestraszyć.
Postaraj się abyś nie był niepokojony. Trzaskanie drzwi lub głośne rozmowy przeszkadzają.
Połóż się wygodnie i odpręż się. Ręce i nogi ułóż swobodnie. Odepnij pas abyś mógł swobodnie oddychać.
Noś wygodny i ciepły ubiór. Ma to wpływ na dobre samopoczucie. Ciepły ubiór, a nawet koc zapobiegnie marznięciu w czasie odprężania. Korzyścią wynikającą z odprężania jest obniżenie ciśnienia krwi i zwolnienie bicia serca, ale wtedy ciało dysponuje mniejszą ilością ciepła.
Nastaw światło i dźwięk odpowiednio do swego upodobania. Zaufaj swoim odczuciom.
Włącz swój ulubiony program. Inaczej reaguje ktoś, kto od lat ćwiczy odprężanie niż człowiek, który nerwowo żyje i pracuje. Każdy powinien mieć swój ulubiony program.

Na co zwrócić uwagę po odprężeniu?
Odprężenie powoduje, że puls zwalnia, maleje ciśnienie krwi i obniża się napięcie mięśni. Występuje to szczególnie w stanie głębokiego odprężenia i podobne jest do snu. Dobrze jest przeciągnąć się po odprężeniu.
Możesz też poleżeć parę minut i podelektować się trochę. Potem powoli wstań, aby serce zdążyło powiększyć ciśnienie krwi. Kto ma niskie ciśnienie, niech wypije kawę lub herbatę. Stan odprężenia utrzymuje się często przez parę godzin.

Ważna uwaga:
Podczas używania MIND ACTIVATOR'a miej oczy zamknięte.
Możesz go używać też z otwartymi oczami, ale działanie będzie słabe, a oczy mogą łzawić. Zamknięcie oczu przyśpiesza działanie.JAKI PROGRAM WYBRAĆ NA OKREŚLONĄ PORĘ DNIA?


Zależnie od chęci i czasu. Każdy ma jakiś ulubiony program. Każdy człowiek ma swój rytm biologiczny, ktoś jest rano zmęczony, ale może pracować do późna w nocy, ktoś inny jest rano wypoczęty, ale zmęczony wieczorem. Biorytmy mogą być przesunięte w czasie, ale mają podobny przebieg.
Rano: Radosny budzik
Budzisz się. Jeżeli jest ci ciężko wstać, to wybierz na rozruch np. nr 17 - program przyjemnościowy, lub 07 - dla pobudzenia.
Dobrze jest podłączyć aparat do magnetofonu i wysłuchać kasety z szybką muzyką, od muzyki pop do rocka, taki kwadrans pozwoli rozpocząć dzień w dobrym humorze.
Jeśli dnia poprzedniego dużo pracowałeś i odczuwasz potrzebę wypoczynku, albo jesteś człowiekiem mocno zapracowanym, zajmujesz się jakimś wielkim problemem i masz tyle spraw, że nie możesz się skutecznie wyłączyć, to zwykle nie sypiasz dość głęboko, nawet jeśli ci się zdaje, że tak jest. Następnego dnia męczysz się szybciej i jesteś skołowany.
Jeśli tak, to pozwól sobie na głębokie odprężenie. Nastaw budzik na pół godziny wcześniej i włącz program głębokiego odprężenia. Może cię to odprężyć tak, że nadrobisz brakującą a konieczną fazę snu głębokiego. Taka półgodzinna sesja może cię lepiej zregenerować niż parogodzinny niespokojny sen. Jest to prawdziwe dobrodziejstwo przed wstaniem z łóżka!
Chcąc lekko wstać z łóżka stosuj do MIND ACTIVATOR'a łagodną muzykę. Szybszej muzyki wysłuchaj, gdy chcesz wstać pobudzony i w dobrym humorze. Kaseta z treningiem umysłowym ustawi cię pozytywnie na cały dzień. Dobry początek dnia jest ważny.

SENSOWNA PRZERWA OBIADOWA CZYLI JAK UNIKNĄĆ MARTWEJ GODZINY
Nasza krzywa mocy - o ile w nocy dobrze wypoczęliśmy - osiąga szczyt przed obiadem, rosnąc do 10, 11, zaś w południe, a szczególnie po zjedzeniu obiadu, wyraźnie opada. Jest to znana południowa dolina. Koncentracja i wydajność wyraźnie spadają.
Nie jest rzeczą właściwą wyrównywać ten ubytek wieloma filiżankami kawy, co i tak nie skutkuje. Więcej popełniamy błędów, jesteśmy podenerwowani i w dodatku musimy zwalczać zmęczenie. Trudno sobie wyobrazić straty przedsiębiorstwa, gdy pracownicy po, często ciężko strawnym obiedzie, nie są w stanie wydajnie pracować.
Niech wydajność spadnie o 50%, a już każdy pracownik traci 1,5 godziny dziennie. To składa się na 30 straconych godzin w ciągu 20 dni roboczych. Przyjmując równowartość godzinową 20 zł, przedsiębiorstwo traci miesięcznie 600 zł, rocznie 7 200 zł na jednego zatrudnionego. Przy dziesięciu zatrudnionych 72 000 zł, przy stu - 720.000 zł.
Rozsądnie postępując, opłaca się zrobić 15 minut przerwy dla rekreacji.
Z punktu widzenia teorii uczenia się przerwa rekreacyjna dla podniesienia wydajności jest zalecana. Lepiej regenerować się 20 minut i 2,5 godziny pracować w skupieniu, niż wypijać 3 szklanki kawy i przez 2,5 godziny zwalczać zmęczenie.
Regeneracja zatrudnionych w czasie przerwy obiadowej należy na razie jeszcze do nietypowych wyobrażeń. Zważcie jednak, że taka regeneracja służy podniesieniu wydajności i nie ma niczego wspólnego z lenistwem lub obiadową drzemką.
Kto chce być wydajny, musi się regenerować.
Zalecamy każdemu, kto w godzinach południowych ma możliwość, by koniecznie wykorzystał ją na krótką regenerację. Obojętnie, czy przebywasz prywatnie w domu, jesteś przedsiębiorcą, czy człowiekiem wolnego zawodu. Regeneracja jest wprost konieczna dla człowieka o dużym obciążeniu psychicznym. Trzeba przy tym pamiętać, że systematyczne regenerowanie się systemem MIND ACTIVATOR jest wielokrotnie skuteczniejsze od południowej drzemki. Regularna regeneracja zapewnia całkowite wyłączenie się, odprężenie cielesne i zwiększenie koncentracji już podczas odprężania. Skutek będziesz mógł odczuwać przez kilka następnych godzin. Praca wtedy też daje więcej zadowolenia.
Reguła powodzenia: więcej zrobić i dobrze się przy tym czuć.

PÓŹNYM POPOŁUDNIEM ALBO PO PRACY WYKORZYSTUJ CZAS WOLNY
Jeżeli nie masz możliwości zregenerowania się w miejscu pracy, czas na to musisz znaleźć w domu. Wystarczy 20 do 30 minut dla odświeżenia, aby móc cieszyć się jeszcze czasem wolnym i życiem rodzinnym.
Nasze wieloletnie doświadczenia mówią nam, że ludzie po pracy często są skonani i wieczorem chcą mieć chwilę spokoju. Są mniej wydajni, czują się zmęczeni i pozbawieni radości. Cierpią na tym życie rodzinne i stosunki prywatne. Tak być nie musi.
Wystarczy przeznaczyć 20 minut lub 1/2 godziny na głębokie odprężenie, aby się na parę godzin zregenerować. Po wyczerpującym dniu zarezerwuj sobie czas na regenerację. Przeznacz pół godziny tylko dla siebie, a będziesz potem w dobrym nastroju, otwarty na wszystkie radości czasu wolnego. Uczyń to dla siebie, dla swojej rodziny, dla swojego zdrowia i samopoczucia.
Polecamy następujące programy:
1.   Program przyjemnościowy nr 17, aby się wyłączyć i zapomnieć o pracy.
2.   Głębokie odprężenie nr 10, gdy jesteś naprawdę skonany.
3.   Odprężenie cielesne nr 08, jeżeli chcesz ciało i umysł "rozhuśtać".
Zaletą systemu MIND ACTIVATOR jest, że po krótkim czasie głębokiego odprężenia jesteś przez następnych kilka godzin przytomny i rozbudzony. Zauważ, że gdy między 19.00 a 20.00 poświęcisz pół godziny na odprężenie, to będziesz się dobrze czuł conajmniej do północy. Nie będziesz rozkojarzony ani nerwowy, tylko dogłębnie zregenerowany. Wykorzystaj ten czas do czynnego życia i potraktuj to jako swoją zdobycz.PRZEGLĄD PROGRAMÓW


DOBRA KONDYCJA UMYSŁOWA - WSTĘP

Takim jesteś, jak o sobie myślisz
Liczni znani sportowcy o międzynarodowej sławie stosują trening umysłu i się z tym nie kryją. Dzisiaj każdy może korzystać z metody umysłowego treningu.
Kondycja umysłowa jest kondycją duchową. Dobra kondycja umysłu - oto hasło przyszłości. Oznacza wydolność, sukces, dobre samopoczucie i zdrowie. Umysłowy trening jest metodą opracowaną naukowo.
Nauka coraz bardziej jest przekonana, że najważniejszym organem człowieka jest mózg. On steruje wszystkim, duchowymi siłami twórczymi i zdolnością uczenia się, uczuciami, a więc i dobrym samopoczuciem, systemem wegetatywnym, więc zdrowiem.
Człowiek sukcesu ma umysł wytrenowany. Myśli pozytywnie i konstruktywnie, i zwykle jest "na wozie".
Trening umysłowy czyni człowieka sukcesu.
Mózg, nasz "centralny komputer" ma niewiarygodną wydajność. Zawiera ponad 100 miliardów komórek nerwowych. Niestety słabo je wykorzystujemy. Trening umysłowy pozwala lepiej wykorzystać ten olbrzymi potencjał. Kto to wykorzysta ma przewagę nad innymi.
Umysłowy trening jest metodą, która służy:
*   opanowaniu stresu
*   osiągnięciu wysokiej osobistej wydajności
*   zachowaniu spokoju i równowagi w sytuacjach nacisku
*   rozwiązywaniu problemów
*   powiększeniu zaufania do siebie
*   stawianiu sobie i osiąganiu dalekich celów
*   poszerzeniu granic wyobraźni i rozpoczęciu lepszego życia
*   osiągnięciu intensywnego skupienia
*   szybszemu uczeniu się i lepszemu zapamiętywaniu
*   zwiększeniu radości życia.
Podstawą umysłowego treningu jest odprężenie. W stanie odprężenia można zaprogramować mózg na sukces za pomocą technik takich, jak wizualizacja (przedstawianie sobie obrazów), afirmacje (wypowiadanie zdań), silna koncentracja i inne.


UMYSŁOWA KONDYCJA
01 Topfit - Bądź u szczytu formy, I program wzmocnienia - snu
   20 minut
Jasny umysł/ustąpienie zmęczenia/ dobre samopoczucie/wysoka sprawność
Program szczególnie nadaje się do użycia w czasie przerw. Czuć się dobrze i rzeczywiście być w dobrej kondycji staje się dziś stylem życia. Zaczęliśmy dostrzegać, że dobry stan ciała, psychiki i ducha decydują o naszym samopoczuciu.
Lecz samo dobre samopoczucie nie zadowala. Potrzebna jest nam dobra kondycja dla osiągania sukcesów. Większość z nas ma za dużo pracy, za mało czasu, i odczuwa nacisk codzienności. Między wstaniem z łóżka, a pójściem spać rozciągają się długie godziny.
Naukowcy coraz częściej przypominają o znaczeniu przerw na odpoczynek. Im dłużej trwa dzień tym bardziej jesteś zmęczony. Obniża się koncentracja i wydajność. Ratujesz się piciem kawy.
Świetlno-dźwiękowy program "Topfit" zapewnia organizmowi naturalną regenerację, której tak bardzo mu brakuje.
Po użyciu czujesz się u szczytu swoich zdolności. Masz jasny umysł przez następnych kilka godzin. Czujesz się dobrze i jesteś gotów do działania.
"Topfit" zawiera szybkie następstwo świateł i dźwięków. Umysł pozostaje jasny, a mięśnie i ciało odprężają się głęboko.
Światło: Nastaw tak intensywnie abyś czuł się dobrze. W czasie trwania możesz je zmieniać.
Dźwięk: Wybierz swój ulubiony dźwięk. Dodatkowo możesz słuchać ulubionej muzyki z walkmana czy discmana albo wieży.
Zalecenia: Do programu "Topfit" pasuje szybka muzyka pop albo rock. Może też być wolniejsza muzyka uspokajająca.


02 Bądź aktywny i wesoły
   18 minut
Intensywne doznania/Dobre samopoczucie/Piękne przeżycia/Dobra kondycja
Możesz intensywnie przeżywać aktywność i radość. Do tego potrzebne są intensywne fale świetlne i szybkie sekwencje dźwięków.
A jeszcze lepiej zrobisz, gdy dołączysz walkmana albo discmana i posłuchasz lekkiej muzyki. Może mieć silny rytm, jak np. pop lub rock.
Usiądź wygodnie w fotelu lub połóż się i korzystaj.
Wskutek szybkich świateł możesz się w ciągu 2 - 3 minut całkiem oddzielić od świata. Potem będziesz się czuł zdrowo i rześko.
Stosuj ten program gdy tylko masz czas i ochotę.
Światło: Im jaśniejsze światła, tym intensywniejsze działanie. Ale na tyle tylko, na ile jest ci z tym dobrze.
Dźwięk: Jako się rzekło: włącz swą ulubiony rodzaj muzyki. Szybki rytm jest odpowiedni. Wycisz dźwięk swego przyrządu aby się nie mieszał z muzyką.
Zalecenia: Stosuj ten program gdy tylko masz ochotę. Wielu uruchamia go parę razy pod rząd, np. przez godzinę lub dłużej.


03 Efektywna przerwa, II program wzmocnienia-snu
   15 minut
Krótki, intensywny wypoczynek/Odświeżenie/Dobry humor
Właściwie jest to stara prawda. Krótkie przerwy, przynajmniej jedna w ciągu dnia, są dobrodziejstwem dla ciała, umysłu i duszy. Krótkie przerwy mają same zalety.
Nasze ciało nie jest przystosowane do aktywności trwającej 10, 12, 14, 16 h. lub czasem nawet dłużej- bez przerw. Medycyna to potwierdza. Jest to sprzeczne z naszym rytmem biologicznym.
Kto robi przerwy, nie tylko żyje lepiej, żyje dłużej. Psychologowie wiedzą jak ważne jest wyłączenie się dla naszej psychiki. Krótkie przerwy stanowią dobroczynny urlop skierowany do wnętrza.
Więcej z życia otrzyma ten, kto raz lub parę razy dziennie przeznaczy 15 minut na koncentrację, radość życia i dobre samopoczucie.
W tym programie światła są intensywne. Zmieniają się ciągle utrzymując jasny umysł. Skutkiem tego masz po użyciu dobrą kondycję i jesteś aktywny.
Światło: Ustaw światła tak, by ci było przyjemnie. Im mocniejsze światła, tym intensywniej przeżyjesz swój program.
Dźwięk: Wybierz swój ulubiony dźwięk i nastaw go nieco silniej. Jeżeli włączasz muzykę, to wycisz dźwięk przyrządu i słuchaj tylko muzyki. Wybierając muzykę kieruj się tylko osobistym upodobaniem.
Zalecenia: Jeśli twój rozkład dnia na to pozwala, używaj tego programu więcej niż raz dziennie. Przekonasz się, że do późnego wieczora będziesz miał kondycję i dobre samopoczucie. Martwe godziny znikną. Jeżeli zapewnisz organizmowi potrzebną regenerację, to dobra kondycja sięgająca późnych godzin wieczornych nie będzie już stanowić tajemnicy.


04 Program intensywny/III program wzmocnienia-snu
   15 minut
Spokojna głowa/Intensywne przeżycia/Całkowite wyłączenie
Program jest oparty na szybkich zmianach świateł i dźwięków. Wyłączenie następuje zaraz po nałożeniu słuchawek i okularów. Obojętne czy to w biurze, czy w samolocie, w samochodzie na parkingu, czy w wygodnym fotelu w domu albo na leżance, jesteś skoncentrowany na sobie.
Również w nieco głośniejszym otoczeniu możesz z powodzeniem skorzystać z tego programu, aby się wyłączyć.
Światło: Im silniej nastawisz światła, tym szybsze i intensywniejsze będzie wyłączenie. Światła zmieniają się stale. Również w czasie trwania programu dobrze jest je regulować.
Dźwięk: Nastaw swój ulubiony dźwięk lub muzykę. Stosuj albo dźwięk, albo muzykę. Do szybkich świateł nadaje się specjalna muzyka uspokajająca, ale też klasyczna lub pop.
Zalecenia: Ten program możesz używać dowolnie często. Dzięki intensywnym światłom i dźwiękom możesz go używać również w otoczeniu mniej spokojnym.


05 Trening umysłowy dla sportowców (a - sync)
   17 minut
Pełna koncentracja/Kontrola stresu/Siła umysłu/Świadome zwycięstwo
Trening umysłowy jest czarodziejskim hasłem sprowadzającym sukcesy sportowe. Jemu to wielu znanych i wybitnych sportowców w znacznym stopniu zawdzięcza swe wyniki. W sytuacjach krytycznych staje się czynnikiem decydującym. Trening umysłowy dzieli ludzi na zwycięzców i pokonanych. Dotyczy to nie tylko sportu wyczynowego, lecz również towarzyskiej gry w tenisa.
Kondycja umysłowa ma wpływ na świadomość, na zdolność koncentrowania się na celu. Zaniedbywana prowadzi do karygodnych strat w sytuacjach nacisku.
Podstawą siły psychicznej jest zdolność do odprężenia. Każda forma treningu umysłowego zaczyna się od odprężenia. Jest to stan optymalny dla wykorzystania afirmacji, wizualizacji pozwalających wzmocnić się i przygotować do sytuacji walki sportowej. Przed zawodami należy się odprężyć, aby się skoncentrować, osiągnąć optymalne napięcie, a zredukować zbyt dużą nerwowość.
Między walkami odpręż się. Po zawodach też się odpręż dla zredukowania napięć i całkowitego wyłączenia się w uspokojeniu. Technika MIND ACTIVATOR działa cuda. Odprężenie postępuje szybko i sięga głęboko.
Rozluźnienie powstaje na podstawie odprężenia umysłowego. Rozluźnienie oznacza wysoki stopień koncentracji, nie ma to nic wspólnego z gnuśnością. Umysłowe rozluźnienie sprawia, że mięśnie są rozluźnione. W tym stanie uzyskuje się najlepsze wyniki. Umysłowe spięcie prowadzi do napięć mięśniowych i spadku wyników. Tak być nie musi.
Z programu tego możesz mieć wiele korzyści:
1.   Większe skupienie
Gdy tylko założysz okulary i słuchawki oddalisz się od świata zewnętrznego, i znajdziesz się poza zasięgiem swych przeciwników i reszty wpływów zewnętrznych. Jesteś całkowicie skupiony na celu.
2.   Przez pobudzenie i mobilizację wprawisz się w idealny stan przedstartowy. Mózg twój zaopatrzy mięśnie w adrenalinę przez co zwiększy się ich wydolność.
3.   Stres przed zawodami może wystąpić w dwóch postaciach. Stres typu B działa obezwładniająco. Przed zawodami ciśnienie krwi obniża się, puls zwalnia, i zawodnik jest jakby sparaliżowany. To wystarczy aby przegrać. Potrzebna jest mobilizacja.
   Drugim rodzajem jest typ A. Zawodnik jest podenerwowany i podniecony. Wynikiem jest spadek wydolności spowodowany strachem przed walką. Wyłączenie się i skoncentrowanie się drogą treningu umysłowego co obniży stres do zdrowego poziomu.
Światło: Jeżeli przed zawodami znajdziesz się w hałaśliwym otoczeniu, to nastaw możliwie silne światła. Jeżeli chcesz przed zawodami przeprowadzić trening umysłu i wizualizować obrazy, przejść w myślach sekwencje ruchów, to wybierz słabe światła.
Dźwięk: Głośny dźwięk pomaga wyłączyć się z otoczenia pełnego zakłóceń. Równocześnie w mięśniach utrzymywane będzie napięcie.
Zalecenia: Dobrym przygotowaniem do zawodów jest przygotowanie sobie kaset z afirmacjami nagranymi przez siebie samego lub przy współpracy z trenerem. W sytuacji, gdy inni są nerwowi i niespokojni, ty się wyłączasz, koncentrujesz i przygotowujesz umysłowo na wyczyn.


06 Przez trening umysłu do osiągnięć w zawodzie i życiu prywatnym
   30 minut
Sukces/Bezpieczeństwo/Większa wydajność/Szczytowe osiągnięcie
Trening umysłowy jest najskuteczniejszą formą treningu sukcesu. Mieć osiągnięcia znaczy zwiększyć wydajność bez wpadania w zawziętość, zachowując dobre samopoczucie nawet w sytuacji silnego nacisku. Osiągnąć to można drogą umysłowego treningu. Trenując umysł wykorzystujesz odprężenie dla lepszego wykorzystania mózgowych możliwości uczenia się. Stąd trening umysłowy daje niespodziewanie szybkie rezultaty. Wysłuchiwanie afirmacji lub ich wypowiadanie wydaje się być czymś prostym i banalnym. Rezultaty mogą być zdumiewające. Nawet najtrudniejsze cele jakimi są zmiana zachowania i przyzwyczajeń osiąga się wcześniej niż myślisz.
W tym znaczeniu umysłowy trening stanowi skuteczną metodę uczenia się, ale to jest tylko jeden aspekt.
Jako trening sukcesu stawia on sobie takie cele, jak opanowanie stresu, rozwinięcie pewności siebie, zredukowanie blokad i obaw, wzmożenie wydolności, konstruktywne i skuteczne myślenie, silna motywacja, szybka decyzja i osiąganie dalekich celów. Wszystko to, co czyni człowieka sukcesu wchodzi w zakres umysłowego treningu. Rezultatem jest dobra kondycja umysłu, której pozytywne skutki uwidaczniają się w życiu zawodowym i prywatnym.
Dobra kondycja umysłowa jest dewizą sukcesu dla każdego. Odprężenie i zrównoważenie są optymalnymi stanami człowieka; w tym stanie najważniejsze funkcje cielesne człowieka przebiegają najlepiej. Ale jak można w warunkach codziennych opanować stres i kontrolować go pozostając spokojnym i zrównoważonym bez względu na to co się wokół dzieje? Można się tego nauczyć drogą umysłowego treningu.
Zwiększ swoją wydajność przez opanowanie stresu i lepsze gospodarowanie energią w ciągu dnia. Oszczędź sobie konfliktów i gniewu, naucz się drogą umysłowego treningu szybkiego rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Popraw jakość swego życia i swe samopoczucie. Za pomocą umysłowego treningu naucz się pozostawać w stanie rozluźnionym, lekko podchodzić do wyzwań i zadań, jak najczęściej być w dobrym nastroju i cieszyć się życiem.
Bądź zrównoważony i spokojny, żyj z przekonaniem, że odkryłeś dla siebie skuteczną zasadę wydajności.
Znajdujesz sobie wygodne miejsce, bierzesz sobie pół godziny czasu aby coś dla siebie zrobić. Odprężasz się i regenerujesz, a zarazem programujesz na sukces. Wykorzystujesz to odprężenie będące dla mózgu optymalnym stanem gotowości do wykonania osobistych programów treningowych z afirmacjami i obrazami myślowymi albo wykorzystujesz kasety i kompakty z programami treningowymi dotyczącymi różnych tematów. Gdy dźwięk ci przeszkadza, wyłącz go lub nastaw bardzo cicho. Ścieżki dźwiękowe przeznaczone do treningu umysłowego zawierają najczęściej muzykę odprężającą. Łącznie z okularami jest to wystarczające.
Światło: Nastaw średnią jasność.
Dźwięk: Jeżeli używasz kaset z muzyką lub mową, to ścieżkę dźwiękową MIND ACTIVATOR'a możesz ściszyć lub wyłączyć. Przeszkadzałaby ona w słuchaniu tekstu z kasety.
Zalecenia: Trening umysłowy polega na tym, że w stanie odprężenia wysłuchujesz pozytywnych wiadomości, uczysz się skutecznych postaw i nakierowujesz swój mózg, swój największy komputer, na sukces. Tymi pozytywnymi wiadomościami są formuły, afirmacje lub sugestie. Są to zdania zawierające pozytywne myśli określające pożądany stan końcowy. Zatem nie mów "Jestem wolny od stresu", bo stres jest negatywny. Sformułuj to tak: "Jestem odprężony". Odprężenie jest przeciwieństwem stresu, jest celem. Jeżeli używasz kaset, to zalecamy ci tematy dotyczące kontroli stresu, rozwinięcia pewności siebie, rozwoju osobowości i kasety specjalne, służące celom, które chciałbyś osiągnąć.


ODPRĘŻENIE - WSTĘP

Odprężenie - podstawą zdrowia i wydajności w przyszłości
.
Odprężenie jest przeciwieństwem naprężenia. Naprężenie oznacza stres. Odprężenie jest rzeczywistym przeciwieństwem stresu. Kto chce opanować stres, musi nauczyć się odprężać. Odprężenie przywodzi wielu ludziom na myśl urlop i czas wolny od pracy. To też jest odprężeniem. Jednakże wielu nie może się odprężyć, swój stres przynoszą nie tylko wieczorem do domu, ale nawet zabierają go ze sobą na urlop. My natomiast łączymy odprężenie z rozluźnieniem i zrównoważeniem we wszystkim, co czynimy, czy to zawodowo, czy prywatnie.
Odprężenie jako podstawa wydajności oznacza wysoki stopień skoncentrowania połączony ze spokojem, co pozwala wykonać więcej pracy i czuć się przy tym dobrze. Pracować w odprężeniu znaczy pracować w skupieniu. Kto potrafi skupić się na wykonywanym zadaniu bez odbiegania myślą, ten wykona je szybciej i z lepszym wynikiem. To przynosi korzyści i daje szanse na wynik.
Odprężenie wyraża się w aspekcie duchowym, umysłowym, psychicznym (uczuciowym) i cielesnym.
Duchowo można się odprężyć przez odcięcie myślenia i skupienie się na rzeczach pozytywnych. Jest to dokładnie to, co większości ludzi jest potrzebne do opanowania stresu. Niektórzy osiągają to przez czytanie, patrzenie w telewizor lub odwrócenie uwagi. Inni wykorzystują ukierunkowane odprężenie przy pomocy MIND ACTIVATOR'a. Jest to niezawodny sposób natychmiastowego odcięcia myślenia i przejścia w stan spokoju i zrównoważenia.
Umysłowe napięcie powstaje, gdy człowiek ma negatywne myśli, w tym samym czasie myśli o wielu sprawach lub zawzięcie pracuje nad jednym problemem. Mózg jest wtedy czynny, psychika i ciało są napięte. Urządzeniem pomiarowym jest encefalograf. Za pomocą encefalogramu (EEG) można mierzyć słabe prądy pracy mózgu.
Odprężenie psychiczne oznacza wytworzenie stanu dobrego samopoczucia. Jedynie człowiek sam może stwierdzić swój dobrostan. Dobre samopoczucie nie zawsze łączy się z odprężeniem. Kto dla odprężenie ogląda trzymający w napięciu film, ten może się osobiście czuć dobrze, chociaż poddany jest silnemu stresowi, którego zwykle nie zauważa. Stan dobrego samopoczucia w chwili, gdy ciało znajduje się w stanie alarmowym, powoduje, że stres jest bardzo niebezpieczny. Dlatego mówimy tutaj o o dobrym samopoczuciu z równoczesnym odprężeniem psychicznym lub myśleniu o pięknych rzeczach z równoczesnym odprężeniem cielesnym.
Cielesne odprężenie przejawia się na kilku płaszczyznach. Serce uderza wolniej, ciśnienie krwi spada, oddech jest spokojniejszy, mięśnie są rozluźnione, napięcia ustępują. Odprężenie cielesne jest najłatwiejsze do zmierzenia.

Zaletami odprężenia są:

 • Stan wolny od stresu.
 • Stan głębokich i intensywnych uczuć
 • Stan wysokiej gotowości do uczenia się
 • Stan dobrego zdrowia
 • Stan sprzyjający programowaniu mózgu dla najwyższej wydolności np. przez umysłowy trening
 • Stan najwyższego skupienia
 • Stan zwiększonej kreatywności
 • Stan pozytywnej emanacji
 • Stan niezależności
 • Stan dużej umysłowej wydolności z równoczesnym niskim zużyciem energii
 • Stan wypoczynku i regeneracji
 • Stan skutecznego porozumiewania się
 • Stan wolny od strachu

Jak można się nauczyć być odprężonym, rozluźnionym i zrównoważonym wobec tego wszystkiego, czemu trzeba sprostać?
Przy pomocy MIND ACTIVATOR'a uczynisz zdecydowany krok do przodu.07 Chwilowe odprężenie/Przerwa/Wyłączenie się
   15 minut
Przerwa obiadowa/Wzmożenie koncentracji/Szybki wypoczynek/Wyjście z dołka
Krótkie odprężenie, całkowite odcięcie się i szybki wypoczynek trwający parę minut ma nie tylko chwilowe działanie, regeneruje i pomaga odbudować koncentrację i wydajność lecz umożliwia również łatwiej przetrwać długi dzień.
Stosowane jako szybka regeneracja rano, czy po krótkiej nocy, w przerwie poobiedniej, przed obradami, przed jazdą samochodem, w czasie podróży, po długim posiedzeniu, a również wieczorem w biurze, gdy zrobi się późno, w każdej sytuacji krótkie odprężenie przynosi wiele korzyści.
Tuż po włączeniu programu odcinasz się całkowicie od świata zewnętrznego. Zapominasz o przykrościach, problemach, troskach i odpoczywasz. Umysł szybko się rozjaśnia, a ciało odpręża.
Stosunkowo szybka zmiana częstotliwości i wzorów sygnału oddziałuje na mózg i zwiększa koncentrację. Przerwa jest krótka, ale skuteczna.
Światło: Nastaw możliwie wysoko.
Dźwięk: Nastaw tak wysoko, aby dźwięki otoczenia były słabo słyszalne.
Zalecenia: Z muzyki najlepsza jest muzyka odprężająca, klasyczna lub wolna muzyka pop.


08 Odprężenie cielesne/Wypoczynek/Zadowolenie
   25 minut
Dobre samopoczucie/Uwolnienie napięć/Odprężenie mięśni/Osiągnięcie lepszej jakości życia
Odprężenie ciała jest rzeczą piękną. Czy w saunie, w czasie masażu, czy też po wyczynie sportowym. Odprężenie ciała daje dobre samopoczucie w stanie czystym. Stan taki można przeżywać intensywnie. Ręce i nogi są przyjemnie ciepłe i ciężkie. Pojawia się miłe uczucie w ciele. Mięśnie są rozluźnione, napięcia obniżają się lub znikają. Odprężeniu cielesnemu towarzyszy umysłowe i psychiczne wyciszenie. Wzrasta intensywność odczuwania własnego ciała, np. bicia serca. Taki intensywny wypoczynek wywiera dobroczynny wpływ na cały organizm.
Głęboki oddech wspiera dobre samopoczucie ciała, pogłębia odprężenie. Przedtem rozluźnij ciasny ubiór.
Jeśli po wykonaniu programu jeszcze chwilę poleżysz, pozwolisz na dopełnienie tego działania i trochę się podelektujesz, to wstaniesz z poczuciem pozytywnego nastawienia do życia.
Światło: Nastaw tak, aby ci było miło.
Dźwięk: Dźwięk służy podkreśleniu działania i powinien pozostawać dyskretnie w tle.
Zalecenia: Powolna, łagodna muzyka wzmacnia dobre samopoczucie. Przy włączeniu muzyki zalecamy obniżyć natężenie dźwięku do poziomu słabej słyszalności, a przy użyciu muzyki odprężającej, całkiem go wyłączyć. Odpowiednia jest specjalna muzyka odprężająca lub rodzaj fantazji muzycznej. Twój umysł przyzwyczai się łączyć muzykę z odprężeniem. Jeśli później słuchasz tej muzyki jako tła, np. w samochodzie, to prowadzisz spokojniej i z mniejszym stresem, gdyż muzyka wywołuje odprężenie.


09 Odcięcie się od stresu i uciążliwych problemów
   16 minut
Wyłączenie/Zrównoważenie/Wypoczynek
Głowa jest przepełniona. Myśli nie pozwalają się odłączyć, za dużo bodźców dochodzi równocześnie, nie pozwalając na wyciszenie. Gonitwa myśli.
Zawodowy stres przenosi się w życie prywatne, nie rozwiązane problemy i konflikty prześladują nas i po pracy, wkraczając w życie prywatne prześladując nas do późnej nocy.
A przecież łatwo się wyłączyć. Światła i dźwięki twojego systemu umysłowego sprawią, że w ciągu kilku minut głowa będzie spokojna.
Oko skupia się na odbiciach świetlnych (ogniskowanie wzroku), wskutek czego niemożliwe staje się podtrzymywanie negatywnych lub zakłócających myśli. Wyłączasz się momentalnie. Troski i kłopoty natychmiast znikają. Program ten powinieneś uruchomić, gdy czujesz się przeciążony, chcesz mieć chwilę wypoczynku po wielu godzinach pracy, i gdy potrzebna ci jest regeneracja.
Światło: Najkorzystniej nastawić światła możliwie jasno, ale tak, żeby to nie było przykre. Im jaśniejsze światła, tym szybciej się wyłączysz.
Dźwięk: Wybierz najodpowiedniejszy dla siebie dźwięk i nastaw głośność tak, aby ci było przyjemnie. Jeśli masz spokojną ulubioną muzykę, to ją teraz wykorzystaj. Nastaw dźwięk ciszej, aby nie przeszkadzał muzyce. Jeśli słuchasz zawsze tej samej muzyki z tym programem, to ciało twoje przyzwyczai się do odprężania przy niej właśnie. Słuchając tej muzyki niezależnie od programu w samochodzie lub z wieży, osiągniesz automatycznie odprężenie.
Zalecenia: Nic nie przeszkadza użyciu tego programu kilkakrotnie w ciągu dnia. Po kilku próbach coraz szybciej będziesz mógł się wyłączyć. Wkrótce odczujesz cieleśnie jak dobrze ci to robi.


10 Głębokie odprężenie i trwała regeneracja
   35 minut
Wyłączenie/Zrównoważenie/Wypoczynek
Większości ludzi brakuje głębokiego odprężenia. Napięcia, niepokój, nerwowość doprowadzają do tego, że umysł nie może się wyłączyć, bo za dużo ma do przerobienia. Szczególnie w nocy wielu z nas mocuje się z kłopotami, sypia niespokojnie nie osiągając życiowo ważnej fazy snu głębokiego. Występuje ona z reguły między godziną 3 a 5 rano i służy głębokiemu odpoczynkowi systemu wegetatywnego. Brak głębokiego snu i głębokiej regeneracji prowadzi w czasie dłuższym do szybkiego wypalania się organizmu i do podatności na schorzenia.
Głębokie odprężenie jest nie tylko przyjemnością, jest czymś ważnym dla życia. Może okazać się, że trzeba program parę razy powtórzyć, aby się tego odprężania nauczyć. Ciało musi się do tego przyzwyczaić. Serce odpoczywa tylko między uderzeniami. Im wolniejszy puls, tym mniejsze obciążenia mięśnia sercowego, a stąd pozytywne oddziaływanie na organizm.
Głębokie odprężenie może mieć wpływ taki, jak kilkugodzinny sen. Doskonale nadaje się do zlikwidowania martwych godzin i zapewnia szybki odpoczynek oraz wysoki stopień koncentracji także po wielogodzinnej pracy. Zamiast być zmęczonym i rozbitym możesz również po ciężkim dniu mieć lepsze i bardziej zrównoważone życie prywatne, czy rodzinne. Program ten przedłuży twój dzień o kilka godzin poprawiając równocześnie twoje zdrowie i samopoczucie.
Wzrost wydajności jest znaczny. Stosując program wieczorem (ok. 20.00) może się zdarzyć, że będziesz do 2 w nocy w dobrym nastroju, bo dobrze wypocząłeś. To potwierdza pozytywne oddziaływanie programu, choć jest to dość niezwykłe. Potraktuj ten czas jako dodatkową korzyść.
Głębokie odprężenie nie jest snem. Następuje bardzo głębokie odprężenie cielesne, zaś umysł pozostaje w stanie czuwania pod wpływem światła i dźwięku. W czasie bardzo głębokiego odprężenia często zmienia się poczucie czasu. Zapytani uczestnicy często wyrażają swe zdanie po sesji, że trwała ona tylko parę minut (5 - 7 min.). W rzeczywistości trwała minut 35. Ponadto ma się wrażenie, że było się przytomnym przez cały czas trwania sesji i wie się wszystko, co się wydarzyło. To też nie jest prawda. Ciało jest co prawda odprężone a umysł często czuwa, w rzeczywistości zaś czuwa najczęściej tylko w ciągu paru minut. Osobiste wrażenie wyniesione z przebytej sesji nie zgadzają się z tym, co w rzeczywistości zaszło. Obserwując z zewnątrz uczestników głębokiego odprężenia widać, że są głęboko wyłączeni, często chrapią. Po zakończeniu twierdzą jednak, że wcale nie byli odprężeni. Głębokie odprężenie może ich utrzymać przy zdrowiu.
Światło: Program rozpoczynają szybkie częstotliwości, które potem zwalniają. Światła należy ustawić jak najsilniej. W miarę upływu programu będą słabnąć.
Dźwięk: Przy tym programie, który służy głębokiemu odprężeniu nie zalecamy słuchania muzyki. Zdobądź się na trochę cierpliwości. Kto włącza muzykę ma większą przyjemność, ale nie osiąga najgłębszego możliwego odprężenia. Wybór należy do ciebie.
Zalecenia: Głębokie odprężenie stanowi wielką przyjemność. Jeżeli się do niego przyzwyczaisz, może się utrzymywać przez wiele godzin.


11 Medytacja i osiągnięcie spokoju wewnętrznego
   60 minut
Osiąganie harmonii/Rozwój osobowości/Poszerzenie świadomości/Odnalezienie wnętrza
Ten program zalecamy tym, którzy mają trochę czasu dla siebie. Medytacja oznacza wyciszenie i zwrócenie się do samego siebie. To oznacza skoncentrowanie się na swoim wnętrzu i wejście w siebie. Medytacja jest drogą do powiększenia samoświadomości i polepszenia wewnętrznej harmonii. Jest to narzędzie rozwoju osobowości, znane obecnie wielu począwszy od menedżerów do osób prywatnych.
W czasie medytacji pozwalamy myślom przychodzić i odchodzić i w znacznym stopniu oddzielamy się od otoczenia. Ciało jest głęboko odprężone. Naukowo udowodniono, że medytujący są ludźmi zdrowszymi, bardziej zrównoważonymi i mają więcej sukcesów. Obecnie wielu ludzi wykorzystuje medytację. Jest ona sposobem na zmniejszenie stresu.
Po takiej sesji chciałoby się pozostać w pozycji siedzącej i wypoczywać. Dlatego daj sobie trochę czasu (od 15 do 60 minut zależnie od potrzeby i możliwości) dla zakosztowania tego stanu.
Medytacja jest głębokim rodzajem odprężenia i zwykle trudno się jej nauczyć. Trwa to niekiedy lata. Również medytacji nie odczuwa się jako snu; pozostaje się w stanie czuwania. Ciało jest głęboko odprężone, a umysł jest spokojny i czuwa.
Przeżycie medytacji może być każdorazowo inne. Zależy to od wewnętrznego stanu medytującego i od otoczenia.
Ten przyrząd umożliwia już po kilku próbach odprężyć się i osiągnąć stany zbliżone do medytacyjnych. Tym sposobem można zaoszczędzić dużo czasu, wystarczy poddać się temu programowi.
Kto nie ma na tym polu doświadczeń, musi przechodzić stopniowo od lekkiego odprężenia przez głębokie odprężenie dochodząc w końcu do stanu medytacji. Zalecamy w tym celu wykorzystanie programów 08 i 10.
Medytacja w systemie MIND ACTIVATOR jest bardzo skuteczna. Potrzebne jest spokojne miejsce. Unikaj zmarznięcia w stanie głębokiego odprężenia, gdy ciśnienie krwi jest niskie i puls wolniejszy. Włóż ciepły ubiór, okryj się kocem. Poczujesz jak ręce i nogi zaczną być ciężkie, a w stanie odprężenia prawie przestaniesz odczuwać ciało.
Światło: Im jaśniejsze tym lepsze.
Dźwięk: Na tyle głośny, by sprawiał przyjemność.
Zalecenia: Nie używaj muzyki. Zakłóciłaby ona niskie częstotliwości.


UCZENIE SIĘ - WSTĘP

Obecnie uczymy się więcej i szybciej niż kiedykolwiek. Stale skracają się odcinki czasu, w których wiedza się podwaja.
Jest cechą naszej cywilizacji, że wiedza starzeje się szybciej niż kiedykolwiek. Ważne staje się stałe uczenie się i odnawianie wiadomości, aby utrzymać się w zawodzie na poziomie najnowszych osiągnięć.
To jest wyzwanie. Aby mu sprostać, potrzebne są nam lepsze techniki uczenia się. Na nieszczęście tak się dzieje, że w szkołach i uniwersytetach sztuka uczenia się jest raczej zaniedbywana. Wszystko odbywa się pod wpływem nacisku i stresu, a to odbiera nam chęci do nauki i hamuje sam proces uczenia się. Jest to jedna z przyczyn tego, że tylko w małym stopniu wykorzystujemy nasze umysłowe zdolności.
Na terenie nauki znane są zasady skutecznego uczenia się. Mózg jest olbrzymim rezerwuarem wiedzy. Jeżeli chcemy przyswoić sobie materiał i zapamiętać go, musimy się stosować do reguł pracy mózgu. Są nimi:
1.   Odprężenie
W stanie odprężenia, zwanym stanem alfa, uczymy się łatwiej, zapamiętujemy lepiej i możemy się uczyć przez wiele godzin Tym sposobem można się uczyć cztery, sześć, osiem i więcej godzin.
W stanie alfa obie półkule mózgu (lewa i prawa) lepiej współpracują, synchronizują się.
Stres, zdenerwowanie i strach przed egzaminami, pracami klasowymi i ocenami może spowodować blokadę myślową. W decydującym momencie cała posiadana wiedza staje się niedostępna tylko z powodu zdenerwowania. Im większe zdenerwowanie i stres, tym prędzej wyłącza się kresomózgowie będące naszą pamięcią. Odprężenie jest najlepszym stanem dla uczenia się.
2.   Koncentracja
Każdy wie, jak łatwo odwrócić można uwagę, gdy uczenie nie sprawia przyjemności. Im bardziej jesteśmy skupieni w czasie uczenia się, tym więcej dokonamy w ciągu krótkiego czasu. Uczenie się w stanie skupienia daje poczucie skuteczności, rozproszenie prowadzi do stresu i często do poczucia zawodu. Koncentracja jest największa w stanie odprężenia. Gdy ciało jest odprężone, mamy jasny umysł i jesteśmy gotowi do przyjmowania wiedzy.
3.   Uczenie się zgodne z zasadami pracy mózgu
Mózg przechowuje wiadomości dostarczane za pomocą pięciu zmysłów. Są nimi wzrok, słuch, czucie, węch i smak. Wzrok jest najważniejszym kanałem. Im więcej widzimy obrazów, im bardziej obrazowo przedstawiony jest materiał, tym łatwiej i skuteczniej będzie zapamiętany. W rzeczywistości, jakże często słuchamy nudnego wkładu i szybko go zapominamy.
Jedna z reguł uczenia się mówi: jeśli możliwe jest równoczesne wykorzystanie trzech kanałów, to wiadomości zostaną natychmiast umieszczone w pamięci trwałej. Tam zapamiętane, nie mogą zostać zapomniane.
Sposób uczenia się zmieni się całkowicie. Przyszłość należy do uczenia się w stanie odprężenia. Odprężenie łączy radość, skupienie, dłuższe uczenie się i lepsze zapamiętywanie w jedną całość. Uczyć się w odprężeniu, znaczy uczyć się skutecznie.


12 Gotowość do uczenia się (a - sync)
   10 min
Radość uczenia się/Skuteczne zapamiętywanie/Przerwa w nauce
Chcesz się skupić i uczyć się skutecznie. Z pomocą tego programu pozbędziesz się zakłócających myśli, zwiększając swoje skupienie i gotowość uczenia się. Jeśli jesteś przed nauką zmęczony, to krótko wypocznij z tym programem.
Program "Gotowość do uczenia się" jako technika uczenia się:
W nauce znane jest zjawisko słabnięcia koncentracji po 20 minutach. Najpóźniej po godzinie skupienie jest bardzo słabe. Zdolność zapamiętywania materiału jest tak niska, że dalsze uczenie przestaje być opłacalne.
Kto nadal się uczy, nie działa na swoją korzyść, gdyż zasad, według których mózg zapamiętuje materiał nie da się obejść. Można jednak uczyć się 6, 8 lub 10 godzin, jeżeli regularnie robi się przerwy. Do tego wykorzystuj program "Gotowość do uczenia się". Daje on krótki odpoczynek o takiej intensywności, jakiej nie daje żadna inna technika odprężania i koncentracji. Zalecamy tobie następujący cykl: 40 do 60 minut uczenia się/ 10 minut odpoczynku/ 40 do 60 minut uczenia się/itd.
Przerwa koncentracji: odprężyć się i lepiej pamiętać.
Nie tylko odpoczniesz i będziesz mógł na nowo się skupić, ale wykorzystasz przerwę na zapamiętanie materiału w stanie odprężenia. Odprężenie jest stanem optymalnym dla wprowadzenia materiału do pamięci długotrwałej i lepszego zapamiętania.
Wynik: Łatwiej i dłużej się uczysz i lepiej zapamiętujesz.
Światło: Według uznania.
Dźwięk: Nastaw cicho i tak, żeby ci było przyjemnie.
Zalecenia: Przed egzaminem możesz materiał sam nagrać na kasety. Jeżeli takiej kasety używasz, to wyłącz dźwięk programu lub nastaw bardzo cicho.


13 Supernauczanie (a - sync)
   35 minut
Uczyć się bez stresu/Obce języki bez trudności/Uczyć się radośnie, bez napięć i bardziej skutecznie
Supernauczanie jest nowoczesną techniką szybkiego i łatwiejszego uczenia się. Wprowadzona została przed kilkudziesięciu laty przez bułgara Losanowa. Obecnie stosowana jest głównie do nauki języków obcych.
Podstawą supernauczania jest unikanie stresu w czasie uczenia się i zastąpienie go przyjemnością płynącą z nauki i odprężenia. Jak już powiedziano, odprężenie jest dla mózgu stanem największej wydolności i największego skupienia; wzrasta również znacznie zdolność uczenia się. Optymalny stan dla uczenia się występuje w stanie alfa lub theta. Jest to stan występujący krótko przed zaśnięciem. Wtedy umysł jest bardzo chłonny.
Zdenerwowanie i stres mogą uniemożliwić uczenie się. Im większy stres, tym częściej występuje blokada myślenia, tak zwany "blackout". W miarę jak narastają napięcie i stres, zmniejsza się skuteczność uczenia. Odprężenie usprawnia uczenie się i zapamiętywanie.
Dotąd w supernauczaniu próbowano wywoływać odprężenie za pomocą specjalnej muzyki odprężającej. Ale wielu uczestników kursów supernauczania zasypiało. Przy tym urządzeniu to się nie zdarza. Sygnały świetlne i dźwiękowe zapewniają uwagę i jasność myśli, a w tym samym czasie ciało się odpręża.
Metoda supernauczania pozwala uczyć się znacznie dłużej niż pod wpływem stresu i nacisku. Z tego wynika znaczne zwiększenie wydolności.
Jeżeli uczysz się biernie metodą supernauczania, tj. słuchasz kaset w stanie odprężenia, to często nie wiesz potem czy się czegoś nauczyłeś, czy nie. Pochodzi to stąd, że nie zapamiętujesz świadomie np. słówek. Do takiego uczenia się nie jesteśmy przyzwyczajeni. Supernauczanie bardzo dobrze nadaje się do szybkiego i łatwego zapamiętywania słówek. Po nauce zrób ćwiczenia konwersacji, aby nauczyć się poprawnego ich używania.
Program supernauczania nadaje się też do zwykłych kaset językowych. Nałóż okulary i słuchawki i włącz taką kasetę. Wielu użytkowników samodzielnie nagrywa swoje kasety przed egzaminem. Temat nie odgrywa roli. Uczenie się w stanie odprężenia oznacza zwiększenie zdolności zapamiętywania.
Światło: Bodźce świetlne są dość szybkie w ciągu całego czasu trwania programu. Nastaw je możliwie wysoko. Wtedy samo światło okularów wystarczy do tego, by wejść w stan odprężenia i pozostać w nim przez czas dłuższy. Sztuka polega na utrzymaniu się na granicy między snem a stanem czuwania.
Dźwięk: Zalecamy znaczne obniżenie dźwięku do granicy słyszalności lub całkowite wyłączenie. Stosuj kasety dla różnych języków, od angielskiego do rosyjskiego.
Zalecenia: Supernauczanie ma tę zaletę, że podczas nauki możesz nawet wypocząć, gdy w czasie zwykłego uczenia męczysz się. W ten sposób można się uczyć przez wiele godzin. Kasety odprężającej ze swego ewentualnie już kupionego programu supernauczania nie będziesz już potrzebował. Częstotliwość, na której ten program zwykle pracuje wynosi 7,8 Hz, jest to tzw. częstotliwość Schumana. Zapewnia ona stan czuwania i wysoki stopień uwagi. Jest wykorzystywana przez kosmonautów w czasie lotów w przestrzeni.
   Przypominamy ci raz jeszcze, że po supernauczaniu możesz mieć wrażenie, że niewiele się nauczyłeś, bo uczysz się łatwo i bezwiednie. Materiał zostanie zapamiętany choć tego nie zauważysz. W psychologii nazywa się to "uczeniem utajonym".


14 Uwolnienie od tremy, napięć i strachu przed egzaminem
   15 minut
Opanowanie strachu/Skuteczność/Jasny umysł/Spokój i rozwaga w trudnych sytuacjach
Nie ma chyba człowieka, który by się choć trochę nie bał i nie denerwował przed egzaminem. Uczeń czy student przed egzaminem, ktoś, kto ma wygłosić mowę do licznej publiczności, aktor przed występem, sportowiec przed zawodami i wielu innych.
Zdenerwowanie to jest wyuczone i można się go wyzbyć albo je opanować. Stres egzaminacyjny przeszkodził wielu w osiągnięciu sukcesów i uniemożliwił osiągnąć w życiu to, co było możliwe do osiągnięcia. W czasie egzaminów wielu przepada tylko dlatego, że w decydującym momencie byli nazbyt nerwowi i nie zdołali się opanować. Silny stres może wywołać blokadę myślową także wtedy, gdy materiał został pracowicie opanowany. Stres egzaminacyjny zaczyna się kilka dni przedtem. Jesteś niespokojny, gorzej sypiasz i trudno ci się skoncentrować. A właśnie trzeba, byś był wyspany i skupiony, gdyż koncentracja jest największa, gdy jesteśmy spokojni i odprężeni przebywamy w stanie alfa. Strach i odprężenie są przeciwieństwami nie do pogodzenia. Strach i nerwowość zawsze łączą się z napięciem. Jeżeli się odprężysz, zniknie strach. Nie daj szans stresowi. Parę dni przed egzaminem stosuj programy do głębokiego odprężenia i w razie potrzeby program nasenny. Omawiany program służy do opanowania stresu bezpośrednio przed egzaminem albo przed zawodami, do opanowania zakłócających myśli i do osiągnięcia pełnej koncentracji.
Krótki opis:
Kto jest zdenerwowany, jest z konieczności w wysokim stopniu pobudzony wegetatywnie, znajduje się w stanie beta. Dlatego program przeprowadza go łagodnie w stan alfa. Ten stan lekkiego odprężenia umożliwia wyższą koncentrację, co jest przed egzaminem wskazane. Nadaje się też dla sportowców, gdyż odprężenie umysłu i duża koncentracja łączą się tu z wystarczającym napięciem mięśni, które w stanie głębokiego odprężenia byłoby za niskie. Jeżeli wesprzesz działanie programu odpowiednim oddychaniem, to przez obniżenie napięcia mięśni uzyskasz zarazem spadek nerwowości. Program jest pomyślany na czas bezpośrednio przed egzaminem lub zawodami. Dlatego trwa tylko 15 minut. Jeśli masz więcej czasu, to użyj również programu 10 i 08.
Światło: Uważamy, że najlepsze są średnie światła.
Dźwięk: Im intensywniejszy będzie dźwięk, tym lepiej odetniesz się od szkodliwego myślenia.
Zalecenia: Do tego programu odpowiednie są specjalne programy treningowe uczące prawidłowego oddychania. Jeżeli używasz kasety, to wyłącz dźwięk.


POBUDZENIE - WSTĘP

Chcielibyśmy żyć aktywnie, sami kształtować swe życie. Chcemy się realizować, stawiać sobie własne cele - to są elementy spełnionego życia. Wstawać rano chętnie, z radością pracować, mieć dobrą kondycję i radować się czasem wolnym, oto są dążenia wielu z nas. Osiągnięcie ich nie zawsze jest łatwe. Napotykamy wyzwania, czujemy się przymuszeni do zwiększenia wydajności, zmagamy się z konkurencją, musimy za dużo naraz robić, nie mamy czasu odpocząć. Trudno w tej sytuacji mieć czas dla siebie.
Wziąć odpowiedzialność za jakość swego życia oznacza być aktywnym.
Skoncentrowanie się jest podstawą sukcesu. Sam decydujesz, co zrobić najpierw. Ustalenie hierarchii ważności zmniejszy twoje przeciążenie. Lepiej zrobić mniej, ale w całości, niż więcej, w połowie. Koncentracja w pracy oznacza wykonywanie jednego zadania bez odrywania się. W ten sposób zrobisz więcej w krótszym czasie. Koncentracja powiązana jest ze spokojem i wewnętrznym zrównoważeniem. Jeśli będziesz zdenerwowany i zestresowany, to nie zdołasz skupić się na wykonaniu zadania. Za dużo masz myśli w głowie. To obniża twoją wydajność. Mała wydajność obniża twoje wyniki. Spokój daje siłę, spokój oznacza odprężenie. Lepiej zrobić krótki odpoczynek, gdy jesteś przeciążony, niż działać w rozproszeniu.
Postawa twórcza, dobre pomysły, spontaniczność, nowe rozwiązania zapewniają wyniki. Łatwiej rozwiązują się problemy, gdy obmyślisz kilka sposobów osiągnięcia celu, nawet, gdy na początku wydadzą się tobie mało realne. Postawę twórczą można wyćwiczyć.
Odprężenie w stanie alfa (średnia głębokość odprężenia) sprzyja postawie twórczej. Aktywizuje zwykle mniej czynną prawą połowę mózgu. Programy z szybszymi światłami i dźwiękami pobudzają ciśnienie krwi, mobilizują organizm, pomagają przezwyciężyć martwe godziny, zmęczenie i niechęć.


15 Lepsza koncentracja/Większe osiągnięcia (a - sync)
   15 minut
Długotrwałe, silne skupienie/Jasność i trzeźwość myśli/Osiąganie celów
Koncentracja jest ważna. Pozwala zogniskować siły na jednym celu i więcej dokonać w krótszym czasie. W końcowym rezultacie masz więcej osiągnięć. Przez skupione działanie prędzej dojdziesz do celu. Koncentracja oznacza wydajność.
Z koncentracją łączy się odprężenie. Im bardzej jesteś odprężony, tym większa jest twoja koncentracja i uważność. To stwierdzenie może być dla wielu nowością.
Błędne jest rozpowszechnione mniemanie, że trzeba wziąć się w garść, aby się skupić. Wziąć się w garść oznacza sprężyć się, a to oznacza, że koncentracja szybciej się wyczerpie. Koncentracja oznacza, że ciało jest względnie odprężone, a umysł jest jasny i uważny. Oznacza również, że odcięte są mącące myśli.
Być może przeżyjesz ten program w taki sposób, że ciało głęboko się odpręży, nogi i ręce będą ciężkie, pojawi się przyjemne uczucie odprężenia, a umysł pozostanie jasny i będziesz świadomy rzeczywistości. A to właśnie jest twoim celem. W ciągu tych 15 minut odetniesz zbędne myślenie, ciało wypocznie, zmęczenie zniknie, będziesz miał jasny umysł i będziesz zdolny pracować wydajniej niż kiedykolwiek.
Światło: Intensywne światła przyśpieszają efekt.
Dźwięk: Ten program szczególnie dobrze nadaje się do kaset z nagranymi pozytywnymi afirmacjami. Muzykę nastaw raczej cicho niż za głośno.
Zalecenia: Możesz tego programu używać kilkakrotnie w ciągu dnia. Jest krótki a intensywnie odświeża.


16 Zwiększenie kreatywności i łatwiejsze rozwiązywanie problemów (a - sync)
   20 minut
Rozwiązywanie problemów/Rozwijanie wyobraźni/Transgresje/Szerokość myślenia
Myśleć twórczo, znaczy mieć nowe pomysły.
Tak jak w składance (puzzle) rozmaite klocki dają jedno rozwiązanie, tak postawa twórcza wiedzie do nowego myślenia, pełnego wyobraźni i niezwykłych rozwiązań. Wychodzi to najlepiej w stanie alfa, stanie lekkiego odprężenia, gdy myśli swobodnie płyną a wyobraźnia jest pobudzona. Ten stan można osiągnąć nie tylko po cielesnym odprężeniu, ale również w czasie aktywności sportowej i wieczorem przy zasypianiu. Jest to stan, w którym nawiedzają nas nie tylko błyskotliwe pomysły i nagłe ahaaaa!, ale też nachodzą nas nagle rozwiązania problemów, z którymi borykamy się od dawna. Jakby nagle zapaliło się światło. Dzieje się tak dlatego, że równocześnie uaktywnione zostały obie półkule mózgowe przez co uzyskaliśmy dostęp do większego potencjału naszego mózgu. To oczywiście uwalnia w nas większe możliwości twórcze. Program ten jest szczególnie przystosowany dla osób pracujących umysłowo, którzy myślą strategicznie, rozwiązują problemy i planują działania o złożonych przebiegach. W sytuacjach złożonych oni wcześniej znajdują rozwiązania.
Światło: Ustawić raczej mocne światła.
Dźwięk: Jeśli wykorzystujesz tylko dźwięk programu, nastaw niską głośność, aby był ledwo słyszalny. Twoje zdolności twórcze wzmocnią się, jeżeli włączysz wolną muzykę odprężającą. Głosy natury, ćwierkanie ptaków, szum wody sprzyjają wyłączeniu się. Dostępna jest muzyka o rozmaitych tytułach, jak np. "Morze", "Podróże marzeń", "Romantyka", jak również "Zadowolenie z codzienności", "Nabierz energii" i "Aktywna postawa życiowa".
Zalecenia: Poszukując rozwiązania problemu, miej w zasięgu ręki coś do pisania. Zdarza się, że ciekawe rozwiązania od dawna poszukiwane, pojawiają się zadziwiająco szybko. Wtedy przerwij program i zanotuj pomysł. W tym stanie podwyższonej kreatywności myśli płyną szybko po sobie i zachodzi obawa, że dobre myśli zostaną prędko zapomniane.


17 Program przyjemnościowy: czerpanie i uruchamianie energii/widzenie obrazów/wizualizacja/pobudzenie
   20 minut
Żywo i świeżo widzieć/Rozwijać motywację/Żyć czynnie
Zdarza się, że jesteś zmęczony, masz martwe godziny, zły nastrój, pracowałeś wiele godzin i musisz zaczerpnąć energii. Wystarczy 20 minut, aby odpocząć cieleśnie i odtworzyć dobrą kondycję umysłową. W efekcie czujesz się lepiej, jesteś wypoczęty i odświeżony. Zwiększyła się twoja wydajność, poprawiło się twoje samopoczucie, wróciła motywacja. Ten program pozwoli ci dobrze rozpocząć dzień, lub podnieść ciśnienie krwi.
Najulubieńszymi programami zwykle są te, przy których w czasie odprężenia widzisz piękne obrazy. Ten program charakteryzuje się szybkimi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi. One dostarczają intensywnych przeżyć. Ktoś zobaczy nasycone kolory o pięknych wzorach, ktoś inny obrazy o kształtach kalejdoskopowych. Światło w okularach ma co prawda tylko jeden kolor, ale w głębi podświadomości powstają najrozmaitsze kombinacje kolorów. Jesteś całkowicie odłączony od świata zewnętrznego, znajdujesz się w swoim świecie wewnętrznym. Długo jeszcze trwać będzie miłe wspomnienie tego programu.
Światło: Sygnały świetlne są nie tylko szybkie, ale często zmieniają swoje następstwo np. z prawa na lewo itd. Początkowo może się to wydawać niezwykłe, ale z czasem staje się przyjemne. Na początek nastaw nieco słabsze światła do czasu wykonania paru doświadczeń. Obowiązuje reguła: im silniejsze są sygnały świetlne, tym intensywniejsze będą obrazy.
Dźwięk: Intensywne sygnały świetlne i dźwiękowe spowodują, że całkowicie się wyłączysz. Muzyka wzmocni jeszcze to intensywne doznanie. Może to być również szybka muzyka o postrzępionym rytmie, muzyka o donośnych dźwiękach lub też "latające dywany muzyki sfer". Wybierz taką muzykę, z którą czujesz się najlepiej. Jeśli włączasz muzykę, to ścisz dźwięk programu lub całkiem go wyłącz.
Zalecenia: Wypróbuj ten program o różnych porach dnia. Rano, żeby się obudzić, w południe, żeby się odświeżyć, wieczorem, żeby szybko zasnąć. Pamiętaj, że jesteś codziennie trochę inny i, że obrazy twojej wyobraźni rzadko kiedy są takie same.


DOBREGO SAMOPOCZUCIE - WSTĘP

Wielu uważa, że zdrowie jest naszym największym dobrem. Niestety większość z nas nie jest zdrowa, zwłaszcza w starości. Mało kto żyje tak, by być zdrowym na starość. Czy warto żyć, gdy po wielu latach pracy musimy na starość chorować?
Żyjemy w czasach wielkiego obciążenia, nacisku na wydajność, stresu i zdenerwowania. Mało kto może się w dzisiejszych czasach od tego uwolnić. Jak tylko się zdenerwujemy, mózg, jako centralny organ sterowniczy, wyłącza ważne dla życia funkcje organizmu. Blokuje myślenie, obniża wydajność i osłabia system odpornościowy, naszą własną organiczną obronę.
Stres powiększa częstotliwość pulsu i ciśnienie krwi. Kto chce żyć zdrowo, może się nauczyć unikania i opanowywania stresu. Służy do tego trening umysłowy. Nauczysz się spokojnego wykonywania tego, co dotąd cię stresowało.
Odprężenie jest przeciwieństwem stresu.
Od dziesiątków lat w medycynie panował błędny pogląd, że człowiek posiada autonomiczny (niezależny) system nerwowy. Sądzono, że oddychanie, bicie serca i funkcje obronnościowe (tzw. reakcje wegetatywne) są niezależne od myślenia i odczuwania.
Badania umysłu obaliły to przekonanie. Są trzy ośrodki w mózgu:
-   ośrodek myślenia i uczenia się (w kresomózgowiu)
-   ośrodek uczuć (w międzymózgowiu)
-   ośrodek sterujący funkcjami wegetatywnymi (w rdzeniu przedłużonym).
Wszystkie trzy ośrodki współdziałają i to bez wyjątku. Kiedy myślisz, pozytywnie lub negatywnie, wzbudzasz uczucia, które z kolei wpływają na funkcje cielesne. Jedno od drugiego nie da się oddzielić. Najważniejszą podstawą zdrowia jest myślenie, umysłowa kondycja.
Podstawy dobrego samopoczucia:
1.   Myśleć pozytywnie i być optymistą, mieć jak najmniej problemów.
2.   Jak najczęściej dobrze się czuć i mieć dobry humor.
3.   Stres jak najczęściej zastępować rozluźnieniem i zrównoważeniem.
Dobre samopoczucie lub choroba daleko mniej zależą od czynników dziedzicznych niż się nam to wydaje. O wiele ważniejszą podstawą zdrowia jest nasz styl życia i pracy. Każdy może za to wziąć odpowiedzialność.
Wskazówka: Programy treningowe nie zastępują porad lekarskich ani leczenia.


18 Zapobiega przemęczeniom prowadzącym do bólu głowy, migreny, bólu krzyża - współdziała ze    specjalnymi kasetami
   25 minut
Żyj zdrowo/Czuj się dobrze/Uwolnij napięcia
Ważne jest dostrzeganie związku między ciałem, duchem i psychiką. Duchowe, umysłowe napięcie, za dużo do zrobienia, przeciążenie, nerwowość i poczucie uciekającego czasu - wyrażają się w napięciu.
Bóle głowy
Obciążenie psychiczne, emocjonalne, troski, gniew i konflikty mogą wywoływać napięcie mięśni.
Długie siedzenie w samochodzie, brak przeciwwagi w postaci gimnastyki lub ćwiczeń rozluźniających prowadzą do trwałych napięć w muskulaturze. Szczególnie często narażone są dwa miejsca: kark i plecy.
Obciążenia umysłowe, psychiczne lub cielesne mogą, razem lub oddzielnie, wywołać napięcie mięśni.
Migrena
Rozmaite są przyczyny migren. Sięgają one od trudności psychicznych spowodowanych powikłaniami międzyludzkimi, przeciążeniem, aż do trudności umysłowych, negatywnego myślenia i innych. Gdziekolwiek umiejscowione są przyczyny, zawsze wyrażają się w napięciach. Odpowiedni trening mięśniowy prowadzony na zajęciach lub przy pomocy kaset pomoże znaleźć przyczynę; kasety stanowią uzupełnienie tego programu.
Bóle pleców
Występują z reguły przy braku cielesnego przeciwdziałania - ruchu i rozciągania mięśni. Pozycja siedząca nie jest korzystna dla organizmu. Niewielu zapobiega mu wprowadzając ćwiczenia gimnastyczne i rozciągające w miejscu pracy. Rzecz, która w naszych warunkach wydaje się dziwna i komiczna, stanowi jedyną możliwość uniknięcia schorzeń kręgosłupa na starość.
Napięte wskutek nienawykłej pozy siedzącej mięśnie można zluzować przez odprężenie. Właśnie głębokie odprężenie za pomocą systemu MIND ACTIVATOR uwalnia od napięć. Uzupełnij tę formę głębokiego odprężenia przez ćwiczenia gimnastyczne. Nie tylko unikniesz bólu, lecz również zwalczysz jego przyczynę.
Odprężenie
Z tego diabelskiego koła można wyjść stosując właściwe odprężenie, gdyż to działa również w drugą stronę: odprężenie mięśni automatycznie sprowadza odprężenie umysłowe i psychiczne. Codzienne odprężenie się po pracy w ciągu pół godziny z przekonaniem, że potem będziesz czuł się lepiej zwalnia napięcia i przyczynia się do podtrzymania zdrowia. Właściwe odprężenie jest najważniejszą czynnością, poprawia stan ogólny.
Jeżeli chcesz usunąć przyczyny dolegliwości, żyć lepiej, być zdrowym, skuteczniej zwalczać stres i zmniejszyć obciążenia psychiczne, to używaj programów umysłowego treningu. Korzyści będą wielorakie.
Światło: Ustaw światło według swego upodobania.
Dźwięk: Najlepiej używać tego programu bez kaset. Dźwięk nastaw jak najwyżej. Z kasetą zalecamy całkowite wyłączenie dźwięku.
Zalecenia: Do tego programu nadają się kasety z tekstami relaksacyjnymi.
   MIND ACTIVATOR może obniżyć albo usunąć napięcie. Jeśli napięcia wywołane są konfliktami i trudnościami psychicznymi w życiu prywatnym lub zawodowym, zalecamy ci poczytać i nauczyć się o przyczynach stresu. Można oduczyć się wpadania w gniew i zdenerwowania np. przez stosowanie umysłowego treningu. Tą drogą uda ci się bez trudu uchwycić przyczyny stresu. Książki i zajęcia na ten temat dostarczą ci potrzebnych wiadomości. Skorzystaj również z porady lekarskiej. Polecamy także kasety do opanowania stresu.


19 Zastąpienie stresu odprężeniem/zmniejszenie niepokoju/zapobieganie przeziębieniu i    infekcji/wzmocnienie obronności organizmu
   22 minuty
Znajdowanie spokoju/Brak nerwowości/Zrównoważenie/Zwalczanie niepokoju
Odpoczynek jest nie tylko przyjemny, jest też ważny dla życia. Niewielu tylko posiada znajomość technik regeneracji ukierunkowanej na cel i uwalniania się od stresu. Ułatwieniem jest system MIND ACTIVATOR. Korzystaj z tego programu z przeświadczeniem, że coś dobrego zrobiłeś dla swego samopoczucia.
Program ten wprowadzi cię w stan głębokiego odprężenia i dlatego wymaga pewnego treningu, aż ciało twe nauczy się głęboko odprężać. Możesz osiągnąć w krótkim czasie tak głęboki stan odprężenia, jaki nie jest możliwy za pomocą innych znanych technik. Skutki tego programu rekreacyjnego trwają niekiedy wiele godzin, zwłaszcza po paru tygodniach stosowania. Zalecamy ci słuchanie przy tym programie specjalnej muzyki odprężającej. Umysł twój nauczy się łączyć tę muzykę z odprężeniem. Potem wystarczy sama muzyka, aby wywołać stan wyciszenia.
Światło: Intensywne światło przyspiesza wyłączenie się. Bardzo nerwowi wolą nieco słabsze światła.
Dźwięk: Najlepsze jest średnie natężenie dźwięku.
Zalecenia: Sygnały świetlne i dźwiękowe umożliwiają szybkie odcięcie się od trosk i kłopotów wywołujących nerwowość. Mimo to należy pracować nad usunięciem ich przyczyn. Można opanować stres i nacisk wydajności. Wykorzystuj odpowiednie do tego kasety jak "Opanowanie stresu", "Wzmocnienie odporności", czy "pokonywanie lęku".


20 Ułatwienie odrzucenia palenia i picia alkoholu - współdziała z kasetami
   25 minut
Zmiana nawyków/Trening Umysłowy
Palenie tytoniu należy do nawyków, picie alkoholu również. Oba są wyuczone, więc można się ich oduczyć. Przyzwyczajenia są wyuczonymi programami utrwalonymi w mózgu. Chcąc je zmienić musimy poznać zasady, według których mózg się uczy i zapamiętuje. Samą wolą niewiele da się zrobić, o tym wielu z nas zdążyło się już przekonać.
Każdy palacz wie, że palenie jest szkodliwe, ale ta wiedza nie wystarcza. Klucz znajduje się gdzie indziej, w podświadomości, gdzie przechowywane są uczucia. Docieramy do nich w czasie umysłowego treningu w stanie odprężenia. Nie musisz robić nic tylko się wyłącz i pozwól programowi działać.
Warunkiem skuteczności jest twoje pozytywne nastawienie.
Przeciw paleniu
Wielu ludzi chce przestać palić. Wiedzą, że jest to szkodliwy nałóg, ale nie znają skutecznego sposobu pozbycia się go. Niepowodzenie jest więc rzeczą zwykłą i ludzką. Bierze się to stąd, że istnieje wiele powodów palenia. Zaczyna się od wpływu reklamy, wzmożonej samoświadomości, poczucia przynależności do tych, którym wolno palić, ułatwionego kontaktu gdy wspólnie palimy, aż do faktu, że palenie podnosi poziom cukru we krwi i daje poczucie sytości. Dobry program antynikotynowy musi to wszystko uwzględnić.
Wykorzystaj ten program słuchając jednocześnie kaset z umysłowym treningiem antynikotynowym. W stanie odprężenia twoja podświadomość łatwiej przyswoi sobie pozytywne informacje zawarte na kasecie. Trening umysłowy jest najskuteczniejszym sposobem zmiany nawyków. Program nr 20 uzupełniają programy głębokiego odprężenia i programy medytacji.
Przeciw piciu
Z alkoholem jest podobnie jak z nikotyną, znajdzie sie wiele powodów aby pić. Jednym z ważniejszych jest, że alkohol działa odprężająco i pozwala zapomnieć o troskach. Wyniki studiów nad oddziaływaniem systemów umysłowych są zaskakujące. Kto systematycznie stosuje system MIND ACTIVATOR pije mniej, a często w ogóle nie używa alkoholu. Możliwe, że MIND ACTIVATOR zastępuje odprężenie wywołane alkoholem.
Z jednej strony MIND ACTIVATOR daje odprężenie lepsze i głębsze niż alkohol, z drugiej odprężenie daje dobre samopoczucie i jasny umysł. Kto w tym stanie wypije alkohol zaczyna się czuć gorzej, więc pije mniej lub całkiem rezygnuje. Ważne przy tym jest pozytywne ustosunkowanie się. Program ten można uzupełnić przez trening umysłowy (kasety), choć może się to wydawać niezwykłe.
Światło: Zalecamy średnie natężenie światła.
Dźwięk: Jeżeli słuchasz kaset, to nastaw dźwięk bardzo cicho lub go wyłącz.
Zalecenia: Polecamy kasety "Odzwyczajenie się od palenia", "Przestać palić w ciągu 30 dni" albo "Wzmocnienie samoświadomości".


21 Móc łatwo zasnąć
   18 minut
Dobry odpoczynek/Zdrowy sen
Warunkiem dobrego snu jest spokój. Troski, nie załatwione sprawy, konflikty aktywizują mózg i nie dają spokojnie zasnąć. Niemiłe jest wielogodzinne czuwanie w nocy. Następnego dnia jesteś zmęczony i skołowany.
Program zasypiania rozpoczyna się szybkimi częstotliwościami, aby cię zabrać ze stanu czuwania i przeprowadzić do głębokiego snu. Po zakończeniu programu odłóż słuchawki i okulary. Możesz używać tylko okularów. Światło okularów szybko wyłącza zakłócające myśli. Same okulary mogą okazać się wygodniejsze niż okulary i słuchawki. Szyko odkryjesz najlepszy dla siebie sposób.
Ważne jest byś po zakończeniu programu zasnął. Gdybyś potem wstał, możesz poczuć się wskutek głębokiego odprężenia wywołanego programem tak wypoczęty, że będziesz rześki i wcale nie senny. Wtedy będzie trudno zasnąć. To co prawda świadczy dobrze o działaniu programu, gdyż w krótkim czasie wypocząłeś, ale nie to było twoim celem. W takim wypadku użyj tego programu po raz drugi.
Światło: Stosuj średnie lub słabe światła. Intensywne światło może przeszkodzić w zasypianiu.
Dźwięk: Dźwięk powinien być dobrze słyszalny, ale w żadnym razie nie powinien być intensywny.
Zalecenia: Jeżeli uśniesz na początku, mogą cię gnieść okulary. Po kilku razach przywyczaisz się do tego, że we śnie nieświadomie zdejmujesz okulary. Miej trochę cierpliwości. Jeżeli nawykniesz do tego sposobu zasypiania, stanie on twoim dobrodziejstwem.
   Zalecenie: Tutaj wyraźnie zalecamy trzy specjalne kasety "Śpij dobrze".


22 Uroda wewnętrzna
   25 minut
Sen dla urody/Głęboka regeneracja/Płomienność/Radość życia
Piękno pochodzi głównie od wewnątrz. Stres, niezadowolenie, koflikty i złość wyniszczają człowieka, pozostawiają ślad i przyśpieszają starość.
Wielu sławnych aktorów i fotomodeli traktuje sen jako najważniejszy środek do zachowania zdrowia,urody i młodości. Jest to tzw. sen piękna. Ważniejsza jest tu głębokość snu niż jego długość. To można łatwo osiągnąć za pomocą systemu MIND ACTIVATOR.
Wewnętrzny spokój, zrównoważenie i pozytywny stosunek do życia prowadzą do pozytywnego promieniowania, zdrowia i żywotności. Regeneracja organizmu od wewnątrz (odnowienie komórek) jest tak samo ważna jak zewnętrzna dbałość. Wykorzystaj te pół godziny w całości dla siebie. Pozostaniesz młody wewnętrznie i podniesiesz jakość swego życia. Kto pozytywnie promieniuje, ten chętnie jest widziany w towarzystwie, jest ceniony i atrakcyjny.
Istotnym celem jest znalezienie wewnętrznego spokoju i zrównoważenia. Program ten możesz uzupełnić treningiem umysłowym dla rozwinięcia osobowości i samoświadomości. To z pewnością zostanie dostrzeżone przez innych.
Światło: Gdy masz wystarczająco dużo czasu, w końcu tygodnia lub w czasie urlopu, to nie ma przeszkód abyś użył tego programu więcej niż raz w ciągu dnia. Łączy on wypoczynek z przyjemnością.
Dźwięk: Gdy używasz muzyki, niech to będzie muzyka miękka i spokojna, np. z dźwiękami natury.
Zalecenia: Jeżeli chcesz uzupełnić program kasetami, to odpowiednimi, są takie tytuły jak: "Pewność siebie w zawodzie i w życiu codziennym" oraz "Żyj bardziej skutecznie" jak również tytuły mówiące o pozytywnym myśleniu i radości życia. Wzmagają one zrównoważenie wewnętrzne i pozytywny stosunek do życia.


PROGRAMY OSOBISTE

98 I program osobisty
Eksperymentowanie/Nowe odkrycia/Radość życia
Program ten umożliwi ci ustalenie twojej osobistej częstotliwości dobrego samopoczucia i określenie całkowicie indywidualnego przebiegu.
Możesz wywoływać wszystkie częstotliwości między 0,2 Hz i 20 Hz, przy czym co 20 sekund następuje automatycznie zmiana o 0,1 Hz.
Przez naciśnięcie klawisza * możesz zatrzymać program na jednej, szczególnie przyjemnie lub skutecznie odczuwanej częstotliwości.


99 II program osobisty
Odpuścić sobie/Wyłączyć się/Dobrze się czuć
Tutaj możesz wybraną w programie 98 częstotliwość odtwarzać przez 99 minut.
Jeżeli chcesz delektować się częstotliwością, która cię szczególnie dobrze odpręża lub sprawia przyjemność, to możesz to uczynić z pomocą tego programu!
Strona główna | Magnetoterapia | Supernauczanie | Aby zdrowiej mieszkać | Wahadła Józefa Baja | Huna | MIND ACTIVATOR | Sklep